HDP’den kayyumlara sert tepki: Balık baştan kokar

HDP’den kayyumlara sert tepki: Balık baştan kokar
  • 30 Kasım 2019 16:19 | Son Güncellenme: 30 Kasım 2019 16:23

Belediyelerine atanan kayyumların kadın kazanımlarına yönelik saldırı olarak değerlendiren HDP Milletvekili Ebru Günay, “AKP hükümeti kendisinin olmayanı gasp etmeyi bir politika halinde yürütüyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ardından kentteki 5 belediyelerine kayyum atanarak, Mazıdağı, Savur ve Derik Belediye Eşbaşkanlarının tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Partinin İl Binası önünde yapılmak istenen açıklama, Mardin Valiliği’nin kentte aldığı bir aylık eylem ve etkinlik yasağı gerekçesiyle polislerce engellendi.

Engelleme üzerine il binasında yapılan açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Salih Kuday, partilerine yönelik baskıların arttığına dikkati çekerek, belediye eşbşakanları, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasına tepki gösterdi.

‘BALIK BAŞTAN KOKAR’

HDP Milletvekili Ebru Günay, kentteki bütün belediyelerine kayyum atandığını anımsatarak, AKP hükümetinin kayyum atamalarıyla Kürt halkının iradesini yok saydığını söyledi. Valilik tarafından alınan eylem ve etkinlik yasağına tepki gösteren Günay, “Vali kendisini protesto etmemizden korkuyor ki açıklamaları dışarıda yapmamıza izin vermiyor. İlçelerden gelen arkadaşlarımızın da kent merkezine girmesine izin verilmedi. Balık baştan kokar. En üstteki nasıl kokuyorsa, alttaki de öyle kokar” dedi.

‘KADIN KAZANIMLARINA SALDIRI’

Belediyelerine kayyum atanması ve belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasın kadın kazanımlarına yönelik saldırı olarak değerlendiren Günay, şunları söyledi: “Belediye eşbaşkanlarımız hukukçuların çokça tartıştığı gizli tanık beyanlarıyla eşbaşkanlar tutuklandı. Biz irademize sahip çıkmaya devam edeceğiz. AKP hükümeti kendisinin olmayanı gasp etmeyi bir politika halinde yürütüyor.”

Kayyumu, “hırsızlık” ve “gasp” olarak nitelendiren Günay, “Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmeli. Arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır. Kadın kazanımlarına yönelik bu saldırılardan vazgeçilmeli. Biz direnmeye devam edeceğiz” diye belirtti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ