Mardin Roj

HDP’den ‘HDP Kapatılsın’ diyenlere cevap: Bunlar tarih bilmiyor

HDP’den ‘HDP Kapatılsın’ diyenlere cevap: Bunlar tarih bilmiyor
  • 11 Haziran 2020 13:32 | Son Güncellenme: 11 Haziran 2020 13:34

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Şimdiye kadar onlarca parti kapatıldı, önümüze onlarca baraj konuldu, oyun içinde oyun kurdular, oyunun kuralını değiştirdiler, ama hiçbiri sonuç vermedi, yine sonuç vermeyecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Demokratik Mücadele Programı”nın detaylarını açıkladı ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından İstanbul’da “tutum belgesini” açıkladıklarını hatırlatan Günay, “9 ana başlıkta, yaşananlardan rahatsız olanları, kaygı duyan, mevcut durumun değişmesini isteyen toplumsal kesimlere ve muhalefete ‘Hep birlikte ortak mücadele’ çağrısında bulunmuştuk” dedi.

‘MİSYONUMUZ BÜYÜDÜ’

Türkiye’deki demokratik muhalefetin var olan kötü gidişatı değiştirebileceğine inandıklarını kaydeden Günay, “Bu konuda kendimize, halkımıza, tarihsel birikimimize ve toplumsal mücadele dinamiklerine güveniyoruz” ifadelerini kullandı. HDP’nin kurulduğu günden bugüne Türkiye siyasetine doğrudan müdahalede eden, siyasi dinamikleri değiştirme gücünü gösteren, akışkan ve dinamik bir politika izlediğini vurgulayan Günay, “Yıllardır bize ve partimize yönelik ağır imha ve tasfiye saldırılarının nedeni aslında bu gücümüzden kaynaklanıyor. İktidarın her türlü saldırısına rağmen partimiz bu gücünü kaybetmediği gibi bu misyonumuz ve rolümüz daha da büyüdü. 1 Haziran deklarasyonumuz ve bunun çerçevesinde oluşturduğumuz ‘Demokratik Mücadele Programımız’ bunun en somut göstergesidir” diye konuştu.

‘KORKUYORLAR’

Programın toplumun ekmek, adalet ve özgürlükten mahrum bırakılmasına karşı güçlü bir itiraz olduğunu söyleyen Günay, şöyle konuştu: “Biz bu eylem programıyla; iktidarın demokratik siyasete yönelik gerçekleştirdiği darbeyi ve tasfiye reddediyoruz. Kabul etmiyoruz. Demokratik Mücadele Programımız ve bu kapsamda gerçekleştireceğimiz bütün basın açıklamaları, halk buluşmaları, kurum ziyaretlerimiz Demokrasi Yürüyüşümüzün bir parçasıdır. Demokratik Mücadele Programı, Türkiye’deki tüm toplumsal kesimler ile demokrasi güçlerini bir araya getirecek, ortak demokratik mücadele bilincini arttıracak bir programdır. Hem 1 Haziran deklarasyonumuz ve hem de başlattığımız Demokratik Mücadele Programımız başlar başlamaz darbecileri, demokratik siyaset düşmanlarını korkutmaya başlamıştır. Geçmişin darbecileriyle bugünün darbecilerinin bize karşı birleşmesinin nedeni bu büyük korkularından kaynaklanıyor. Korkuyorlar, çünkü HDP var olduğu sürece bu ülkede faşizan, otoriter bir rejimi kurumsallaştıramayacaklarını çok iyi biliyorlar. Korkuyorlar, çünkü HDP’nin her türlü saldırgan, baskıcı politikayı bertaraf ettiğinin farkındalar. Bunu en iyi 7 Haziran’da doğrudan kendi iktidarlarını kaybetme pratiğiyle deneyimlediler.”

MÜCADELE PROGRAMI 3 AYLIK

“Biz kendi işimize bakıyoruz, toplumun bizden beklentilerine cevap olmaya, halkımıza layık bir duruş sergilemeye çalışıyoruz” diyen Günay, hazırladıkları Demokratik Mücadele Programı’nın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan 3 aylık bir program olduğunu aktardı. Demokratik Mücadele Programı’nın ilk aşamasının bir aylık bir süreyi kapsayacak şekilde planlandığını belirten Günay, bir aylık programın detaylarına dair “Programımızın ilk aşamasında saldırıya maruz kalarak, hedef alınan Iğdır, Kars, Batman, Siirt gibi il merkezlerini Eş Genel Başkanlarımız ve beraberindeki heyetlerimiz tarafından ziyaret edildi, Diyarbakır’da saldırıya uğrayan kurumlar ziyaret edildi ve görüşmeler yapıldı. Bu ziyaretlerde ilgili kesimlerin görüş ve önerileri alındı, karşılıklı istişarelerde bulunuldu” ifadelerini kullandı.

EYLEM PLANI

Programlarının ikincisi aşamasının “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” olduğunu kaydeden Günay, söz konusu eylemin 15-20 Haziran tarihleri arasında planlandığını ifade etti. Günay, darbeye karşı “Demokrasi Yürüyüşü”nün biri Edirne diğeri Hakkâri olmak üzere iki koldan başlayıp Ankara’da sonlanacağını söyledi.

EDİRNE’DEN HAKKARİ’YE

Türkiye’nin coğrafi olarak birbirine en uzak iki yakası olan Edirne ve Hakkari’nin sorunlarının ancak ortak mücadeleyle çözülebileceğine inandıklarına dikkati çeken Günay, Edirne ve Hakkâri’nin aynı zamanda halklar arasında eşit/özgür kardeşliği pekiştirmenin adı ve siyasi sembolleri olduğunu vurguladı. “Edirne’den Hakkari’ye bir toplumsal mücadele kuşağı oluşturuyoruz” diyen Günay, Edirne ve Hakkari’den başlayan ve Ankara’da buluşacak iki yürüyüş kolunun yerel halkların ve ülkedeki kimliklerin ve inançların tümünün yaşadığı sorunları kesecek bir siyasi rotaya işaret ettiğini dile getirdi.

YERELİN TALEPLERİ

Demokratik Mücadele Programı’nın HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutulduğu Edirne Cezaevi önünde start verilmesinin amacını Günay, “Cezaevlerindeki siyasetçiler, gazeteciler, aydın ve yazarlar ile cezaevlerindeki hak ihlallerine ve son Meclis’te yaşanan darbeye dikkat çekmektir. Hakkâri ise Kürt sorununun demokratik barışçıl çözüm iradesini göstermek için tercih edilmiştir” diye açıkladı. Yürüyüş sırasında halk toplantılarıyla yerelin taleplerini dinleyeceklerini belirten Günay, demokratik kitle örgütleri ve kimi siyasi parti temsilicilerinin yürüyüşe destek vereceğini ifade etti.

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHLARI

Yürüyüş kollarında belli bir güzergahın esas alındığını ve bazı durakların tespit edildiğini kaydeden Günay, eylem güzergahlarına dair şu bilgileri paylaştı: “15 Haziran’da Hakkari’den başlayacak yürüyüş Van, Amed, Adana güzergahını takip ederek 19 Haziran’da Ankara’ya ulaşacaktır. Edirne’de başlayacak yürüyüşte ikinci durak olarak İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında devam edecektir. 16-17-18-19 Haziran İstanbul’un 3 bölgesinde kurumsal ziyaretler, işçi-emekçilerle fabrika ve atölyelerde buluşmalar ve halk buluşmaları gerçekleştireceğiz. İstanbul’dan çıkan yürüyüş kolu 19 Haziran’da İstanbul’dan yola çıkarak 20 Haziran’da Ankara’da olacaktır. Amed, Serhat, Çukurova gruplarımız Hakkari yürüyüş koluna dahildir, Ege, Karadeniz ve Marmara bölgeleri de Edirne Kolu Yürüyüşü içerisinde yer almaktadır.”

ANKARA’DA KİTLESEL AÇIKLAMA

Günay, şehirlerarası yollarda yürüyüş yapma gibi bir yöntemlerinin olmayacağını söyledi. Ankara’da, 20 Haziran günü Hakkari ve Edirne kolunun buluşacağını ifade eden Günay, kitlesel bir açıklama ile yerelin talepleri ve beklentilerini dile getireceklerini söyledi.

Günay, “HDP neden yürüyor, HDP neden bu yürüyüşü organize etti diye soranlar var? Elbette buradaki manipülasyonları ciddiye almıyoruz. Bu soruyu soranların çoğu gerçekten HDP’nin neden yürüdüğüyle ilgilenmiyor, HDP’nin ne istediğini öğrenme istekleri dahi yok. Ama iyi niyetle öğrenmek isteyenlere şunu söylemek istiyoruz: Bizi bilen bilir, demokratik siyaset anlayışı bu ülkede yıllardır kesintisiz bir şekilde halkla birlikte özgürlüğe yürüyor. O yüzden hep birlikte yürüyoruz, hep birlikte mücadele ediyoruz, hep birlikte geleceğe hazırlanıyoruz” dedi.

‘HALK İRADESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Her türlü darbeye aynı kararlılıkla karşı çıktıklarının altını çizen Günay, “Halk iradesi bizim siyasi anlayışımızın kırmızı çizgisidir ve bunu kimseye çiğnetmeyiz. Anlamayanlar varsa şunun altını bir kez daha çizelim. HDP darbelere karşı alerjisi olan bir partidir. HDP darbecilerle uzlaşmaz, onlarla mücadele eder” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşü düzenlerken salgın riskini ve halk sağlığını ciddiye aldıklarını vurgulayan Günay, maske, mesafe, hijyen konusundaki bütün hazırlıkların hassasiyetle yerine getireceklerini söyledi. Günay, “Bu vesileyle halkımıza da sağlığına dikkat ederek, azami hassasiyet göstererek ama mutlaka darbeye karşı demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterme çağrısı yapıyoruz. Darbeye ve salgına karşı mücadele edebilecek durumdayız, bu gücümüz var ve bu ferasete sahibiz” şeklinde konuştu.

Günay, HDP’yi kapatma çağrılarıyla yargıya talimat verildiğini belirterek, “Buradan açıkça suç duyurusunda bulunuyoruz. Yargıyı göreve çağırıyoruz, suç duyurumuzun işlem görmesini istiyoruz. Gündeme getirdikleri Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, baraj tartışmalarının tamamı partimizin yükselişini engellemeye yöneliktir” dedi.

KAPATMA KAMPANYALARI

“Bugün HDP kapatılsın diye kampanya yapanlar daha dün AKP kapatılsın diye kampanya yürütüyorlar” diyen Günay, Yargıtay’ın 2008 yılında AKP’ye açtığı kapatma davasını hatırlattı. Günay, “İktidarla kol kola ‘HDP kapatılsın’ diye kampanya yapan güçler o zaman AKP kapatılsın diye televizyon kanallarında bas bas bağırıyorlardı. İktidar kapatma davasının mağduriyeti üzerinden yıllarca siyaset yaptı. Bunların durumu ancak cehaletle açıklanabilir. Bunlar tarih bilmiyor, gerçeğe yabancılaşmışlar. Şimdiye kadar onlarca parti kapatıldı, önümüze onlarca baraj konuldu, oyun içinde oyun kurdular, oyunun kuralını değiştirdiler, ama hiçbiri sonuç vermedi yine sonuç vermeyecek” dedi.

BASKIYLA İKTİDARDA KALMA

Günay, taleplerinin demokratik siyaset yapmak olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Partimizi var eden halkın meşru demokratik talepleridir. Meşru olmayan bu darbeci zihniyettir. Dolayısıyla biz asla mücadeleden vazgeçmedik, direniş halimizden geri çekilmeyi düşünmedik. 30 yıldır halkımız bin bir emekle, canla başla mücadele ederek, büyük bedeller ödeyerek her türlü engeli aşarak partisini bu düzeye taşıdı. Geri çekilmesi gereken halkın iradesine zorla el koyan bu gayri-meşru darbecilerdir. Demokratik siyasette zor ve baskıyla iktidarda kalma anlayışına yer yoktur. Bu anlayışta kendisinden önceki bütün darbeciler gibi tarihin çöp sepetindeki yerini alacaktır.”

‘HESABINI VERECEKLER’

Günay, şunları söyledi: “En son Melek Nebih Xelil isimli bir genç kadın AKP’nin desteklediği ÖSO’ya bağlı gruplarca kaçırıldı, tecavüze uğradı ve maalesef katledildi. Bu katliamlardan ve suçlardan çeteleri Efrin’e saldırtan siyasi iktidar sorumludur. Bu öylesine tekil suçlarda değil. Özellikle Efrin’e bu grupların kadınlara yönelik binlerce benzer saldırıları gerçekleşti. Suriye savaşının başından beri barış içinde yaşayan Efrin AKP’nin saldırılarından sonra adeta çetelerin insanlığa karşı suç işledikleri bir alana dönüştü. Her türlü yağmayı, talanı, cinayeti, taciz ve tecavüzü bir iktidar aracı olarak kullanıyorlar. Bu anlayış gittiği her yerde benzer suçlar işliyor. En son BM tarafından yayınlanan bir raporda AKP’nin desteklediği grupların Libya’da da benzer talan ve yağma suçları işlediklerini tespit etti. Tıpkı Efrin’de, Serêkaniyê de, Girê Spî de yaptıkları gibi. Bu saldırıları buradan şiddetle kınıyoruz. Bu insanlık suçlarını işleyenlerin tamamı tarih önünde, insanlık vicdanında ve adil bir hukuk düzeninde mutlaka hesabını vereceklerdir, yargılanmaktan kurtulmayacaklardır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ