HDP’den Abdülkadir Tutaşı açıklaması

HDP’den Abdülkadir Tutaşı açıklaması
  • 26 Temmuz 2022 14:25 | Son Güncellenme: 26 Temmuz 2022 14:17
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’nın istifasına dair açıklama yapan HDP’li Meclis üyeleri, “Sayın Tutaşı’nın istifasının nedeni sağlık sorunları değil, Yönetememe Krizinin ortaya çıkardığı bir sonuçtur” dedi. 

AKP’li Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’nın istifa etmesinin ardından HDP’li Artuklu Belediye Meclis üyeleri yazılı açıklama yaptı.

HDP’li Artuklu Belediye Meclis üyeleri adına yapılan açıklamada, Tutaşı’nın sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiği açıklamasının aksine “Sayın Tutaşı’nın istifasının nedeni sağlık sorunları değil, Yönetememe Krizinin ortaya çıkardığı bir sonuçtur” denildi.
Artuklu Belediyesinin Tutaşı döneminde ne usulsüz işlerle anılır hale getirildiğini ve Meclisin uyarılarına kulak vermediği belirtilen açıklamada, “Bugün istifa etmesi de yine kendi iradesiyle gerçekleşmemiş, Cumhurbaşkanlığı talimatıyla istifa ettirilmiştir. Seçilmiş bir Belediye başkanının, meclisin yerine kayyım atanmasını nasıl doğru bulmuyorsak bir Belediye başkanının istifa ettirilmesi de demokratik bir ülkenin demokratik değerlerine aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.
Tutaşı’nın icraatlarının Denetim Raporlarına yansıdığü belirtilen açıklamada, buna rağmen Cumhuriyet Başsavcılığının bugüne kadar harekete geçmediği belirtilerek şöyle denildi: “Belediyelerimize hukuksuz bir şekilde kayyım atayan iktidarın belediyeciliği kayyım belediyelerinde olduğu gibi kendi seçilmiş belediyelerindeki yönetim tarzıyla da görüldüğü üzere çökmüştür. Artuklu Belediyesi bunun somut örneğidir. Bizler HDP’li Belediye Meclis üyeleri olarak Sayın Tutaşı hakkındaki Meclis Denetim Raporlarının incelenmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılması için hukuku göreve çağırıyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ