HDP ve DBP’li siyasetçilere sahte tanıklarla 35 yıl hapis

HDP ve DBP’li siyasetçilere sahte tanıklarla 35 yıl hapis
  • 2 Kasım 2020 13:59 | Son Güncellenme: 2 Kasım 2020 14:03

Mardin’de HDP ve DBP’li 2’si tutuklu 5 siyasetçinin sahte oldukları ortaya çıkan “gizli tanık” beyanları ile yargılandığı davada karar veren mahkeme 5 siyasetçiye toplam 35 yıl hapis cezası vererek, tutuklu olanların tahliyesine karar verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü yöneticileri ile Parti Meclisi (PM) üyelerinin “gizli tanık” beyanları gerekçe gösterilerek, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu isimler HDP eski Mardin İl Eşbaşkanı Ali Sincar ile HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Alaattin Semir Zuğurli, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Tutuksuz isimlerin katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. Duruşmayı tutukluların yakınları da izledi.

Kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada önceki celse avukatların yapmış olduğu reddi hakim talebinin Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde reddedildiği belirtildi. Ardından iddia makamından mütalaası istendi. İddia makamı sahte oldukları ortaya çıkan “gizli tanık” beyanlarını gerekçe göstererek ,siyasetçiler Şeyhmus Sun, Leyla Bozkurt, Ali Sincar, Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay’ın “Örgüt üyeliği” ve “Örgüte Yardım Etmek” iddiaları ile cezalandırılmasını istedi.

BERAATLARI TALEP EDİLDİ

Mütalaaya karşı savunma yapan avukatlar, müvekkillerinin üzerine atılı suçlamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “gizli tanık”ların durumunun gözler önünde olduğunu belirtti. Avukatlar müvekkillerinin beraatına karar verilmesini istedi.

Ardından söz alan tutuklu Ali Sincar ve Alaaatin Semir Zuğurli de, siyasetçi olduklarını dile getirerek, faaliyetlerinin tamamının siyasi faaliyetler olduğunu aktardı.

35 YIL HAPİS VERİLDİ

Mahkeme, HDP PM üyesi Alaattin Semir Zuğurli hakkında “Örgüt üyeliği” iddiası ile 7 yıl 6 ay, HDP eski İl Eşbaşkanı Ali Sincar hakkında aynı gerekçe ile 7 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, her iki ismin de tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca DBP Mardin eski İl Eşbaşkanları Leyla Bozkurt hakkında 6 yıl 10 ay 15 gün, Eşbaşkan Şeyhmus Sun hakkında 6 yıl 8 ay, DBP PM üyesi Sedat Ay hakkında ise, 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.

TANIKLAR SAHTE

“ML1Z0G7R1T (Malazgirt)”, “C1N9K1K8L (Çanakkale)”, “P1L5EV3NE8 (Plevne)”, “1KO3SOV0A8 (Kosava)”, “14F1E4T53İH53 (Fetih)”, “1AN4K0AR2A (Ankara)”, “1ES9R6ZPS8RN”, “1T4PK6P51”, “Boksör” ve “B19O9L6B2P0L1T5 (BOLD PİLOT)” isimli “gizli tanık” beyanları ile oluşturulan dosyada “gizli tanık”ların sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Malazgirt’e emniyet tarafından ulaşılamazken, Boksör’ün ifade tutanaklarının orijinallerinin olmadığı,” 1AN4K0AR2A (Ankara)”nın Tanık Koruma Programının iptal edildiği, B19O9L6D2P0L1T5 (BOLD PİLOT)” ve Boksör’ün Tanık Koruma Programına hiç alınmadığı ortaya çıkmıştı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ