HDP Soylu’ya Sordu: Aydoğan ailesini kim tehdit ediyor?

HDP Soylu’ya Sordu: Aydoğan ailesini kim tehdit ediyor?
  • 13 Mart 2023 21:53

HDP Milletvekili Pero Dündar, İçişleri Bakanı Soylu’ya ““Aydoğan Ailesi HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde oturmaya zorlanmalarının açıklaması ne?” diye sordu.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin’in Savur ilçesine bağlı kırsal Yeşilalan Mahallesi’nde yaşayan Aydoğan ailesinin bir yılı aşkın süredir kendilerini “istihbarat elemanı” olarak tanıtan kişiler tarafından çok kez kayıt dışı şekilde “gözaltına” alındığını ve kendilerine de “istihbarat elemanı olarak çalışmaları teklifinde” bulunulduğunu belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

 

Emine Aydoğan, Milletvekili Dündar’a sürekli taciz edildiklerini, askeriye tarafından evlerinin basıldığını kendilerinin HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde oturmaya zorlandıklarını, kabul etmemeleri durumunda “hepinizi tarayacağız, evinize kimyasal atacağız” şeklinde tehdit edildiklerini anlattı.

 

“Aydoğan Ailesi HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde oturmaya zorlanmalarının açıklaması ne?”

 

Konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Dündar, şu soruları iletti:

 

*Kendilerini “istihbarat elemanı” olarak tanıtan ve isimlerinin Hamza ve Şeyhmus olduğunu söyleyen kişiler kimlerdir? Kamu kurumları ile herhangi bir bağlantıları mevcut mudur?

 

*Mezkur kişilerin Aydoğan ailesini tehdit, taciz etmesi bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?

 

*Aydoğan ailesinin Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır İl Örgütü binası önünde oturmaya zorlanmalarının açıklaması nedir?

 

*Hukuk çerçevesinde demokratik politika yapan bir parti olan HDP’yi kriminalize etme çabalarındaki bu kişiler ve yönetmelerle bakanlığınızın/ kamu kurumlarının herhangi bir bağlantı söz konusu mudur?

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ