Mardin Roj

HDP Savur’da köylülerle bir araya geldi

HDP Savur’da köylülerle bir araya geldi
  • 14 Temmuz 2021

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü Savur’da köylüler ile bir araya geldi. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Savur’da Cirzê (Taşlık) köyüne ziyarette bulunarak halk toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya köylüler eşlik ederken, HDP Savur ilçe örgütü ile HDP Mardin İl Örgütü temsilcileri toplantıda yer aldı. HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday’ın konuşma yaptığı toplantıda partinin kapatılmasına dönük açılan davaya değinilerek, cezaevlerinde tecride karşı devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çekildi.

 

 

Kuday, HDP’nin halkın yanında olmasından, halkın da HDP’ye destek vermesinden rahatsız olan kesimlerin HDP’yi kapatmak istediği belirterek, “Kapatacakları en fazla HDP binası olacak ama HDP halkın kendisidir. Halkı kapatamazlar. HDP geleneğinden gelen nice partiler kapatıldı ama halkımız her zaman bu fikriyatın arkasında partisi ile birlikte oldu, olmaya devam edecektir” dedi.

 

Tecride değinen Kuday, cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemlerinin 230 gündür devam ettiğini ifade ederek, “Tecrit kalkmadan ne Türkiye yargısı ne ekonomisi ne de siyaseti rahat nefes almayacaktır. Kürt sorunu bu ülkenin öncelikli sorunudur. Muhatap bellidir. Sayın Öcalan defalarca çağrıda bulunmuş, sorunu bir haftada çözebileceğini söylemiştir. Şimdi tüm siyasi partiler Kürt sorunundan bahsetmektedir. Türkiye’deki sorunların çözümünün Kürt sorununun çözümü ile mümkün olduğunu dile getirmektedirler. Evet, iktidarda olmayan partiler bunu söylemektedir. Biz de bunu söylüyoruz ama çözümün adresinin İmralı olduğunu da artık kabul etmeleri gerekiyor. Çözüme dair tespit yapıp muhatabı görmezden gelerek sorun çözülmez” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da sarf ettiği “Çözüm sürecini biz bitirmedik, HDP bitirdi” sözlerine de değinen Kuday, “Çözüm sürecini bitirdiler, şimdi de çark ediyorlar. Çünkü hepsi de biliyor ki; iktidarda kalmaları için Kürtlerin oylarına ihtiyaçları var. Kimse Kürtlerin oylarını çantada keklik sanmasın. Kürtlerin oyları stratejik oylardır. Kürtler kendi partileri dışında kimseye oy vermediğini, iradelerine sahip çıktıklarını, hem son 5 yıl da yapılan seçimlerde hem de anketlerde göstermiştir. HDP bu ülkenin ak yüzüdür” dedi.

 

 

Toplantıda söz alan yurttaşlar da HDP ile birlikte olduklarını, HDP’nin Kürt halkının iradesi olduğunu belirterek, birlikte mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ