Mardin Roj

HDP Meclis’te oturma eylemi başlattı

HDP Meclis’te oturma eylemi başlattı
  • 01 Ekim 2020

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerine yönelik gözaltı operasyonlarını protesto etmek amacıyla Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Kobanê soruşturması” kapsamında partilerine yönelik gözaltı operasyonlarına karşı Meclis’te basın toplantısı düzenledi. İlk olarak konuşan Buldan, Van’da helikopterden atılan ve yaşamını yitiren Servet Turgut ile ilgili, “Bu insanlık dışı işkenceyi yapanları, sorumluları ve onları koruyanları kınıyorum. Elbette bu işkencenin üzerini örtemeyecekler. Faillerin ve sorumluların yargı önüne çıkartılması için HDP olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

‘İNTİKAM OPERASYONU’

Buldan, partilerine yönelik “siyasi intikam” operasyonu olduğunu belirterek, gözaltındaki siyasetçilerin keyfi bir şekilde tutulduğunu söyledi. Buldan, sabah saatlerinde Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ile birlikte Belediye Meclis üyelerinin de gözaltına alınarak bu operasyonların devam ettiğini sözlerine ekledi. Buldan, “Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, bu operasyonlar hukuki değil, siyasidir. AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütülen siyasi darbe operasyonudur. 4 Kasım 2016’da Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekili arkadaşlarımızın tutuklandığı siyasi darbe operasyonunun, 19 Kasım 2019’da halk iradesini hiçe sayan kayyım darbesinin devamı olan bir operasyonla karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘DEMOKRASİYİ ÇÖKERTME PLANI’

Buldan, iktidarın kaybettikçe daha fazla saldırganlaştığını ve ilk hedefinin HDP ve demokrasi güçleri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “İzledikleri savaş politikaları nedeniyle dış politikada, iç politikada, ekonomide, yaşamın her alanında tüm toplumu derin bir krizin içerisine sürükleyen, yönetemeyen AKP-MHP iktidarının, siyaseti kutuplaştırıcı bir zemine sürükleyerek, kendi çöküşünü durdurmayı amaçladıklarını görüyoruz. Demokratik siyaset zeminini ortadan kaldırmak, demokratik siyaset yürütenleri, demokratik örgütlülükleri tasfiye etmek istiyorlar. Demokrasiyi çökertme planı uyguluyorlar.”

‘HDP’NİN YÜKSELİŞİNİ DURDURAMAZSINIZ’

Buldan, 1 Haziran’da başlattıkları “Demokratik Mücadele Programı” ile topluma umut veren bir süreci başlattıklarını söyledi. Buldan, savaş politikalarına karşı barış ve ülkenin tüm sorunlarına ortak çözüm konusunda mücadele yürüttüklerini ancak iktidarın buna karşı siyasi operasyonlarla yanıt verdiğini dile getirerek, “HDP, fikriyatıyla, ilkeleriyle, çözüm siyasetiyle ve dayandığı büyük toplumsal destekle Türkiye siyasetinde tarihsel rol oynayan büyük bir siyasal güçtür. HDP, onlara rağmen dimdik ayaktadır. Tek bir yöneticisi ve üyesi de kalsa HDP fikriyatı bu ülkede mutlaka başarıya ulaşacak ve demokrasi içerisinde yaşam bulacaktır. Ne yaparsanız yapın HDP’yi susturamayacaksınız. HDP’nin yükselişini durduramayacaksınız. HDP demokrasinin kalesidir. Bu kale düşmedi, düşürülemeyecektir” diye konuştu.

‘PLANLARI TUTMAYACAKTIR’

Buldan, şöyle devam etti: “İktidar, HDP’ye demokratik siyaset alanını kapatmaya çalıştıkça, bizler demokratik siyaset zeminini daha da büyüteceğiz, güçlendireceğiz ve genişleteceğiz. Onlar, demokratik toplumsal muhalefeti engellemeye çalıştıkça, demokratik güç birliği ve toplumsal dayanışmayı daha da büyüteceğiz. HDP’yi terörize planları tutmayacaktır. Siz 50+1 için gece gündüz hesap yapabilirsiniz. Seçim kanunlarıyla oynayabilirsiniz. Ama şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Sizin iktidar ve koltuk hesaplarınız, hayalleriniz değil, Türkiye halklarının demokrasi, barış, adalet ve özgürlük hayalleri gerçeğe dönüşecektir. Faşizminiz değil, demokrasi mutlaka kazanacaktır.”

‘BU OYUNU BİRLİKTE BOZALIM’

Gözaltındaki siyasetçilerin tek suçunun demokratik siyaset yapmaları olduğunu ifade eden Buldan, “Asıl gözaltında olması, yargı önüne çıkarılması gerekenler HDP’liler değildir. Gözaltında olması gerekenler; Roboski’nin, 5 Haziran’ın, Suruç ve Ankara katliamının, Soma’nın, Çorlu’nun, Sakarya’nın, Afyon’un, helikopterli işkencenin, yolsuzlukların, hırsızlıkların, nefret suçlarının sorumluları ve failleridir. Gözaltındaki arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Cesaretiniz varsa gelin Meclis’te 6-8 Ekim için derhal bir araştırma komisyonu kuralım ve gerçekleri tüm boyutlarıyla araştırsın, açığa çıkartsın. AKP-MHP iktidarı, kendi siyasi planlarına göre Türkiye’yi ve siyaseti kilitlemeye çalışıyor. Bu oyunu görelim ve hep birlikte bozalım, bu kilitlenmeyi hep birlikte, demokratik güç birliğiyle, dayanışmayla açalım” şeklinde konuştu.

SANCAR: İKTİDARA KAYBETTİREN HDP’DİR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iktidarın kaybettiğini gördüğünü belirterek, “Kendisine kaybettiren asıl güç HDP’dir. Bunu 7 Haziran’da gösterdiler. 23 Haziran ve 31 Mart’ta bir kez daha gösterdiler. Biz bütün baskılara direndikçe iktidarın korkusu derinleşiyor. İktidar bu ülkede devasa bir korku duvar yaratmıştır. HDP, mücadelesiyle bu korku duvarını yıkıyor, iktidar bu korku duvarının altında kalacağını biliyor. Böyle barbarca saldırmasının asıl nedeni budur, saldırdıkça daha çok kaybediyor. Bu kısır döngüyü bir yerde kırmamız gerekiyor. Zaten iktidarın kullandığı suyun tükenmekte olduğunu en başta kendileri biliyor. Bu değirmenin suyu tükenmek üzere” dedi.

‘ALTERNATİFLER SUNMALI’

Sancar, iktidarın politikalarının her alanda çöktüğünü dile getirerek, faturasını en başta ezilenlere, ötekilere, yoksullara çıkarıldığına işaret etti. Sancar, açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin demokrasi güçleri, Türkiye’deki siyasal muhalefete düşen görev iktidarın yaklaşan görev iktidarın yaklaşan sonunu hep birlikte ilk seçimlerde teslim etmek. Bu baskıları durdurmak için toplumsal güç birliğine ihtiyaç vardır. Demokratik mücadeleyi büyütme çağrılarımız her zeminde yapmaya devam edeceğiz. Şimdi de bu çağrımızı yineliyoruz. Değirmenin suyu tükeniyor, ama hiçbir iktidar kendiliğinden gitmez, bunun için güçlü seçenekler sunmamız lazım. Topluma inandırıcı alternatifler sunmamız lazım, inandırıcı demokrasi, barış ve adalet programı oluşturmamız lazım. Hak ve adalet konusunda samimi ve cesur bir duruş sergilememiz lazım.

HDP TERK ETMEYECEKTİR

Bütün bunları toplumsal muhalefet ve siyasal partilerle hep birlikte yapmalıyız, aksi takdirde bekleyerek bu iktidarın talimatlarının derinleşmesinden başka bir sonuç olmayacaktır. Beklersek bu tahribatlar derinleşecektir. Bekleyerek değil, mücadele ederek kazanabiliriz. HDP olarak ayaktayız, kararlıyız, inançlıyız haklıyız. İktidarın hedeflerinden birinin de HDP’yi hırçınlaştırarak kendi çizgisinden uzaklaştırmak, bu yürüyüşünden uzaklaştırmak olduğunun farkındayız. O nedenle bütün toplumsal kesimlere buradan tekrar taahhüt ediyoruz. HDP, demokratik siyaset zeminin hiç bir şekilde terk etmeyecektir. Siyasi hedeflerini de mücadele programlarını da demokratik siyaset zemininde yürütecektir.

MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

İktidarın bir hedefi de toplumsal muhalefeti ve muhalefetteki siyasi partileri ayrıştırmak olduğunu görüyoruz. Bu konuda da herkese taahhütlünüzü HDP, toplumsal ve siyasal alanda demokrasi ittifakı hedefinden hiçbir şekilde vazgeçmeyecektir. Biz bu yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdüreceğiz, ama hep vurguladığımız gibi sadece bizimle olmaz, HDP’siz olmaz bu kesin, ama sadece HDP ile de olmaz. Bu kadar algı, yıkım politikaları bütün ülkeyi ve toplumun tamamını hedef almışken, sadece HDP’nin kararlı yürüyüşü, dik duruşu ile bunları durduramayız. O nedenle çağrımız bütün demokrasi güçlerinedir. Mücadeleyi hep birlikte büyütelim, siyasal muhalefete de sorumluluklarını hep birlikte her seferinde yeniden hatırlatalım.

Bu operasyonlara karşı geniş bir dayanışma ve destek kampanyası ortaya çıktı. Bu çok menyite vericidir. İktidarın toplumsal ve siyaset muhalefeti ayrıştırma dizayn etme oyunlarının da artık yavaş yavaş çökmeye başladığına dair önemli bir işarettir bu dayanışma ve destek. Burada durmayalım hep birlikte bu dayanışmayı bir demokratik mücadele programına katılalım.”

‘OTURMA EYLEMİNDE OLACAĞIZ’

Meclis bahçesinden oturma eylemi yapacaklarını duyuran Sancar, “Bizler Meclisi 3. büyük partisiyiz. Muhalefet hakkımızı her platformda ve zeminde kullanmaya devam edeceğiz. Ancak bugün Meclisin açılış törenine katılmama kararındayız. Bu Meclise karşı bir tutum değildir, Meclisi demokratik siyasetin en önemli gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tutum değildir. Bize göre meclis demokratik siyasette önemli bir alandır ancak bu kadar büyük haksızlığı hukuksuzluğu zulmü Meclis Genel Kurulu’ndan değil, Meclis bahçesinden haklarımıza duyurmayı daha doğru daha uygun bir yöntem olarak gördü. O nedenle açılışa katılmayacağız. Buradan meclis bahçesinde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Genel kurul devam ettiği sürece bizler de burada oturma eyleminde olacağız. İnanıyoruz ki bu sesimiz çağrılarımız Türkiye toplumunun he kesimi tarafından sağduyuyla karşılanacak ve demokrasi mücadelesini büyütme konusunda gerekli değeri bulacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri alkışlarla oturma eylemini yapacakları alana doğru yürüyüşü geçerek, eylemi başlattı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ