Mardin Roj

HDP Mardin’de Roboski Katliamı için açıklama yaptı

HDP Mardin’de Roboski Katliamı için açıklama yaptı
  • 28 Aralık 2021
HDP Mardin’de kitlesel yaptığı açıklama ile Roboski Katliamı’nın faillerinin ortaya çıkarılmasını istedi. 
HDP Mardin İl Örgütü, Roboski Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. HDP, Mardin İl binası önünde açıklama yaparken, Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday ve Milletvekili Pero Dündar açıklamaya yaptı. Açıklamada Roboski’ye adalet sağlanana kadar hesap sormaya devam edileceği vurgulandı.
Kürt halkının, Roboski’yi unutmayacağını dile getiren Pero Dündar, iktidarın Kürtlerin cenazelerine dönük uygulamalarını hatırlattı. Türkiye’de hukuk ve adaletin insanların kemiklerinin altında kaldığını ifade eden Dündar, bu nedenle Türkiye’de adalet  hukuk ve insan haklarından kimsenin bahsedemeyeceğini ifade etti. Devletin Kürtleri öldürerek iktidarını sürdürdüğünü ifade eden Dündar, Kürtlerin katledilmesinin farklı olduğunu söyledi. İktidarın Kürtlerin cenazeleri ile mezarları ile bile uğraştığını kaydeden Dündar, “Kürtlerin mezarları ile savaşıp, çocukları ile sokaklarda savaşan iktidar tüm hakkını, meşruluğunu yitirmiştir. Bu hukuksuzluğun muhatabı halktır, toplumdur. Bu nedenle gün gün katliamlar devam ediyor. Gün gün Kürtler üzerindeki saldırılar devam ediyor. Rojava’da Kobanê’de, Güney’de her yerde bombalama yapılıyor. Kim öldürülüyor? Kürtler öldürülüyor. Kürt gençleri, Kürt çocukları öldürülüyor. Bu iktidar yaptığı katliamlar ile yüzleşmediği sürece bu halktan affını istemesin” dedi.
Pero Dündar, Roboski’nin hesabını sormaya devam edeceklerini belirterek, “Roboski’yi unutmayacağız. Roboski bizim tarihimizdir. Roboski kimliğimizdir. Roboski toplumun vicdanıdır. Roboski’yi unutursak vicdanımızı kaybederiz. Biz Roboski’yi unutmuyoruz ama devlet vicdanını kaybetmiş. İktidar vicdanını kaybetmiş. Vicdanı olanlar Roboski’yi unutmayacağız. Hesabını soracak” dedi. Kürt çocuklarını devlete kurban vermeye devam etmeyeceklerini ifade eden Dündar, adalet sağlanana kadar katliamın hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi.
Pero Dündar, konuşmasını katliamın hesabını sorana dek mücadele edeceklerini belirterek sonlandırdı.
Açıklama “Roboski’yi unutma, unutturma” sloganları ile sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ