Mardin Roj

HDP Mardin: Kayyım atanması bir şiddet ve savaş politikasıdır

HDP Mardin: Kayyım atanması  bir şiddet ve savaş politikasıdır
  • 06 Ekim 2019

HDP Mardin İl Örgütü yaptığı açıklamada “Halklar üzerinde uygulanan bu savaş ve şiddet politikalarının, kayyım atamalarının temelinde Kürt düşmanlığı, kadın düşmanlığı, farklılıklara tahammül edememe ve teklik rejimini vardır” dedi.

HDP Mardin İl örgütü, kayyım atamaları, Rajava’ya karşı savaş tehditleri, kayyıma karşı imza kampanyası, HDP’nin başlattığı üyelik kampanyası ve ilçe kongrelerine ilişkin açıklama yaptı. HDP İl eş başkanları Eylem Amak ve Salih Kuday ve yöneticileri açıklamaya katıldı.

İl eş başkanı Eylem Amak açıklama metnini okudu. HDP’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Siyasi iktidar uyguladığı antidemokratik uygulamalarla, savaş politikalarında ısrarla, tekçi anlayışını dayatarak iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor. Nitekim savaş ve şiddet politikaları bütün iç ve dış politikaya sirayet etmiştir. Ülke içerisinde halk iradesini tanımayarak, sandıktan çıkana saygı duymayarak, eş başkanlık ve eşit temsiliyeti reddederek belediyelerimize kayyım atanması uygulanan bu savaş ve şiddet politikalarından bağımsız değildir. Belediyelerimize kayyım atanması bir şiddet politikasıdır, savaş politikasıdır. Halklar üzerinde uygulanan tecrit bir şiddet politikasıdır, savaş politikasıdır. Aynı şekilde halihazırda sükunet ve barış içerisinde olan Rojava’ya yönelik tehditler, Suriye ve Ortadoğu politikaları bir savaş ve şiddet politikasıdır.

Yine halklar üzerinde uygulanan bu savaş ve şiddet politikalarının, kayyım atamalarının temelinde Kürt düşmanlığı, kadın düşmanlığı, farklılıklara tahammül edememe ve teklik rejimini vardır. Bu anlamda halk iradesini gasp eden kayyım anlayışına karşı bizler direnişimizin 49. Günündeyiz. Belediyelerimize atanan kayyımlara karşı halk iradesi tecelli edene kadar direnmeye devam edeceğiz. Bu direnişin bir parçası olarak kayyımlara karşı “İrademe Dokunma” şiarıyla başlatmış olduğumuz imza kampanyası ile tüm halkımızı iradesine sahip çıkmaya ve bu kampanyaya destek sunmaya davet ediyoruz.

Aynı şekilde partimiz HDP’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar her geçen gün artarak devam etmektedir. Her zaman demokrasi ve özgürlükten yana tavrını ortaya koyan ve bunun mücadelesini veren partimiz siyasi iktidar tarafından kriminalize edilmek istenmektedir. Her türlü karalama kampanyasını yürüten, seçilmişlerimizi, il ve ilçe yöneticilerimizi göz altına alarak, tutuklayarak bizleri sindirmeye çalışan bu sisteme karşı HDP toplumun her kesimi tarafından her zamankinden daha fazla sahiplenilmelidir. bu amaç ve inançla Tüm halkları bir kez daha kayyım politikalarına, baskıya ve zulme karşı başlatılan “HDP’ye ÜYE OL” kampanyasını sahiplenmeye ve HDP’ye üye olmaya davet ediyoruz. HDP halkların umududur. HDP demokrasiye, barışa, özgürlüğe giden yoldur.

Bu anlamda Mardin HDP il örgütü olarak HDP çevresinde örgütlenme seferberliği çerçevesinde 2 ay içinde bütün ilçe kongrelerimizi gerçekleştireceğiz.

Bizler demokrasiye barışa ve özgürlüğe olan inancımız ile HDP çatısı altında tekçiliğe, savaşa, şiddete , irade gaspına karşı hep birlikte sesimizi yükselteceğiz ve mutlaka ama mutlaka biz kazanacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ