Mardin Roj

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ağaoğlu ve Alkan tutuklandı

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ağaoğlu ve Alkan tutuklandı
  • 6 Mart 2020 19:47 | Son Güncellenme: 6 Mart 2020 19:48

29 Şubat’tan bu yana gözaltında olan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ile eski İl eşbaşkanı Musa Alkan “gizli tanık” beyanları ile tutuklandı.

Mardin’de 29 Şubat günü yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ile birlikte gözaltına alınan 11 kişiden 8’i emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, Avukat Ali Kahraman ise çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanmıştı. Emniyet işlemleri tamamlanan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ile eski İl Eşbaşkanı Musa Alkan bugün adliyeye sevk edildi. Savcılık işlemleri tamamlanan Ağaoğlu ve Alkan, tutuklama istemi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimliğe sevk edilen Ağaoğlu ve Alkan, 2015 yılında katıldıkları basın açıklamaları ve “gizli tanık” beyanları gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı.

Ağaoğlu ve Alkan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Musa Alkan

HDP VE DBP EŞBAŞKANLARI PEŞ PEŞE TUTUKLANDI

Mardin’de 2019 yılının Şubat ayında HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar da tutuklanmıştı. İki ismin tutuklanması ile birlikte Mardin’de peş peşe HDP İl Eşbaşkanlığı yapmış olan 3 isim tutuklanmış oldu. Mardin’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmus Sun da Temmuz 2019’da, ardından eşbaşkanlık görevine atanan Hasibe Mengirkaon ise Aralık 2019’da tutuklanmıştı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ