HDP Mardin Gençlik Meclisi’nden gözaltı ve baskılara tepki

HDP Mardin Gençlik Meclisi’nden gözaltı ve baskılara tepki
  • 17 Kasım 2019 13:36 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 15:59

HDP Mardin Gençlik ve Genç Kadın Meclisleri, son dönem üyelerine dönük gerçekleşen baskı ve gözaltılara tepki göstererek, “Yıldırmaya yönelik gözaItı ve tutuklamalara rağmen bir adım dahi geri atmadan devraldığımız bu büyük yürüyüşümüzü zafere ulaştırana kadar mücadeleye devam edeceğiz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Gençlik ve Genç Kadın Meclisleri, son dönem üyelerine dönük gerçekleşen baskı ve gözaltılara yönelik HDP Mardin il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında, “Gençlik direndi, gençlik direniyor, gençlik direnecek” yazılı pankart açılırken, açıklamanın gerçekleştiği il binası polislerce ablukaya alındı.

Açıklamayı HDP’li gençler adına Sultan Irmak okudu. Açıklamada Sultan, “Türkiye ve Kürdistan’da birleşik gençlik mücadelesinin güçlendiği, dünyada ise toplumsal hareketlerin sokaklara taştığı bugünlerde saraylarında rahat oturmayanlar zor aygıtını yine toplumun dinamizmini sağlayan toplumsal hareketlerin öncüsü olan gençliğe yöneltti. Meşrutiyeti günden güne azalan savaş, zor ve baskıyla iktidarını sürdürmeye çalışan AKP-MHP bloğu siyasi soykırım operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. 8 ve 9 Kasım’da yapılan ev baskınlarında 6’sı Yürütme Kurulu, 28’i Meclis üyemiz olmak üzere 34 arkadaşımız gözaltına alındı. Diyarbakır’da gözaltına alınan meclis üyemiz Gülistan Yılmaz çıplak arama ve işkenceye maruz bırakılmış, İstanbul’da gözaltına alınan Yürütme Kurulundan Metin Yılmaz arkadaşımız ise karanlık bir odada işkenceye uğramış ve yürüyemez bir duruma getirilmiştir” sözlerine yer verdi.

‘HAKLILIĞIMIZI HALKTAN ALIYORUZ’

Tutuklanan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ifade edilen Sultan, mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini dile getirdi. Sultan,”Yürütme Kurulu, 7’si Meclis üyesi olmak üzere toplam 10 arkadaşımız tutuklanmış ve geriye kalan arkadaşlarımız ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Halk iradesini Kayyım darbesiyle gasp eden, gasp ettiği Belediyelere Sömürge Valiliği mantığıyla Kaymakam ve Valilerini atayan, kadın kazanımlarını yok etmeye çalışan, halkların ortak devrimi olan Rojava Devrimini boğmaya çalışan iktidarın çöküşü yakındır. İktidar tüm bu saldırıların karşısında büyüyen ve evrenselleşen bir halkın özgürlük mücadelesinin olduğunu bilmelidir. Gençlik meclisimizin çalışmalarını her fırsatta kriminalize etmeye çalışan, haklılığımızı halkımızdan ve mücadelemizin haklılığından alıyoruz. Bu yüzden yıldırmaya yönelik gözaItı ve tutuklama operasyonlarına rağmen bir adım dahi geri adım atmadan devraldığımız bu büyük yürüyüşümüzü zafere ulaştırana kadar durmadan mücadeleye devam edeceğiz. AKP-MHP faşist iktidarını bir an önce arkadaşlarımızı serbest bırakmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Açıklama, ” Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ