Mardin Roj

HDP Mardin Demokrasi Nöbeti’ne Kızıltepe’de devam etti

HDP Mardin Demokrasi Nöbeti’ne Kızıltepe’de devam etti
  • 05 Ekim 2019

Demokrasi Nöbeti’nin 48’inci gününde Kızıltepe’de düzenlenen eylemde konuşan HDP’li Pero Dündar, kendileri hakkında hazırlanan fezlekelere dikkat çekerek, “Biz siyaha beyaz demeyeceğiz” dedi.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti 48’inci gününde devam ediyor. Mardin’de devam eden eylemin bugünkü adresi Kızıltepe ilçesi olurken, eyleme HDP’lilerler yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Özgürlük Meydanı’ndaki eylemde Barış Anneleri’nin yoğunluğu dikkat çekerken, şarkılar söylenerek zılgıtlar atıldı. Kızıltepeli çocukların kitlenin etrafında toplandığı eylemde meraklı bakışları dikkat çekti. Çocukların kendi aralarında “olay olacak birazdan” şeklindeki konuşmaları da dikkat çeken detaylar arasında yer aldı.

‘İNSANLAR KÜRTÇE ŞARKI NEDENİYLE GÖZALTINA ALINIYOR’

Oturma eyleminin ardından HDP’li Pero Dündar açıklama yaptı. Dündar, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerin gününü kutlayarak, anadil mücadelesi verirken katledilen eğitimcileri andı. Anadilde eğitimin önemine dikkat çeken ve bunun için mücadele ettiklerini belirten Dündar, bütün anadillerde eğitim verilmesini savunduklarını ve dillerin korunması gerektiğini söyledi. Kürt çocuklarının asimile edilmesine devam edildiğini ve Kürtçe üzerinde baskıların sürdüğünü kaydeden Dündar, “Halen Kürtçe şarkı söylediği için insanlar gözaltına alınıyor. Düğünde şarkılar söylenirken legal mı illegal mi diye bakılıyor. Hoşunuza gider ya da gitmez şarkı şarkıdır. Bizim de hoşumuza gitmeyen şarkılar oluyor. İktidar şarkılarımızdan korkuyor. İktidarın tarihi budur. Kürtçe konuşan insanlar baskı altına alınıyor. Kayyumların tarihi de budur. Onlar da anadilde eğitim verilen okullarımızı kapattılar. Ama bu baskılar karşısında bizler dilimizden vazgeçecek değiliz. Anadilde eğitim mücadelemizi de sürdüreceğiz” diye konuştu.

KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan öğretmenlere dikkat çeken Dündar, KHK’lilerin yanında olacaklarını ifade etti.

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

HDP’li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere de değinen Dündar, fezlekelerin açlık grevi eylemlerine destek vermeleri, cezaevlerine mektup göndermeleri, taziyelere katılmaları gerekçeleri ile hazırlandığına dikkat çekti. Dündar, “Değil 75, binlerce fezleke de hazırlasanız demokrasi mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biz siyaha beyaz demeyeceğiz” diye konuştu.

Kayyum uygulamaları devam edene kadar kayyum uygulamalarına karşı ses çıkaracaklarını dile getiren Dündar, 19 Ekim’e kadar kayyum eylemlerinin devam edeceğini ama bitmeyeceğini söyledi.

Açıklama “Direne direne kazanacağız” sloganı ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ