Mardin Roj

HDP Mardin Demokrasi Nöbeti’ne devam ediyor

HDP Mardin Demokrasi Nöbeti’ne devam ediyor
  • 09 Ekim 2019

Mardin’de devam eden Demokrasi Nöbeti’nde Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının yıldönümü dolayısı ile siyah kıyafetler giyildi.

Mardin’de HDP il binası önünde devam ettirilen Demokrasi Nöbeti’nde “Halkın iradesi gasp edilemez” pankartı açıldı. Eyleme, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, partililer ve çok sayıda yurttaş katıldı. Nöbet eylemine katılanların, “uluslararası komploya” dikkat çekmek amacıyla siyah elbiseler giymesi dikkat çekti.

‘ÖCALAN KOMPLOYU BOŞA ÇIKARDI’

Eylemde yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, Öcalan’a dönük komployla Kürt-Türk savaşının amaçlandığını belirterek, komplonun Öcalan’ın çabasıyla boşa çıkarıldığını söyledi. Öcalan’ın barışa dair sunduğu projelerle ülkede ve bölgede barışın sağlanabileceğinin altını çizen Kuday, “Savaşın kazanı olmaz, barış ise herkese kazandırır. Savaş politikalarından vazgeçilmesi ve barışın mimarı olan Sayın Öcalan’la açık ve şeffaf müzakerelerin başlatılması çağrısı yapıyoruz” diye seslendi.

‘SAVAŞA KARŞI BARIŞ’

HDP’li vekil Musa Farisoğulları da, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılması planlanan askeri operasyona değinerek, “Bugün birden fazla devlet bu kirli savaş politikasını devam ettiriyor. Eskiden bunu yapan bütün devletler ve devlet başkanları yok olup gitti. Halk savaşa karşı barış demeye devam edecek” mesajı verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ