HDP Kongresi ve Türkiye siyasetine çatı – Yusuf Erdem yazdı

  • 23 Şubat 2020 18:54 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2023 19:35

HDP, Türkiye’nin demokrasi ittifakı için çatı olduğunu birkez daha gösterdi.

HDP 4. Olağan Kongresi bugün gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından insan kongreye akın etti. Genellikle HDP kongrelerinde gençlik oranında artış görülürken bu kez gençliğin yanında orta yaşın çoğunluğu dikkatimi çekti. HDP’nin esaslı ve temel seçmeni olan yaş almış kesim, heyecanıyla ve coşkusuyla katılarak her zaman partisiyle beraber olduğunu gösterdi. 30 binden fazla insanla Kürdüyle, Türküyle, Ermenisiyle, Arabıyla, Müslümanıyla, Alevi’siyle, Hristiyanıyla kongre gerçekleşti.

Milletvekili Tülay Hatimoğlunun yaptığı açılış konuşmasında Türkiye sosyalizmine öncülük edenleri; Kemal Pir’i, Deniz Gezmiş’i Mazlum Doğan’ı, Sakine Cansızı’ı saygıyla anarak halka selamların iletti. Çok dilli açılış konuşmasının ardından 7 dakikalık sinevizyon gösterisi, kongreye katılanların içini okuyarak HDP’nin korkusuzca yaptığı siyasetin özeti gösterildi. Coşkulu ve heyecanlı olan halk İmralı’ya yönelik sloganları dikkat çekti. Ve sloganlardan sonra konuşma yapan herkesin İmralıya dikkat çekmesi kitle tarafından daha fazla coşkuyla karşılandı.

Sezai Temelli tarafından her yerde direnerek korkusuzca mücadele etmenin vurgusu yapıldı. Temelli; artık Sezai Temelli değil Heval Sezai olduğunu belirtti. Salonun heyecanı, coşkuyla atılan sloganların tüyleri ürpertmesinden anlaşılıyor. Türkiye halkları Türkiye’yi yönetmeye geldik diyorlar. Yeni seçilen Eş Başkan Mithat Sancar ise Türkiye’nin kalıcı barışı için İmralıya yönelmenin gerekliliğine vurgu yaptı. HDP, Türkiye’nin demokrasi ittifakı için çatı olduğunu birkez daha gösterdi. Avrupa, Latin Amerika, Ortadoğu ve dünyanın her yerindeki tüm Sol partiler HDP’nin yeni dönemine destek olmak için kongrede yer aldılar.

YUSUF ERDEM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ