HDP Konferansı sona erdi: Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz

HDP Konferansı sona erdi: Demokratik Cumhuriyeti inşa edeceğiz
  • 8 Haziran 2022 07:49 | Son Güncellenme: 8 Haziran 2022 00:51

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği 4’üncü Büyük Konferansı iki gün süren tartışmalar ardından sona erdi.

 

“Büyük Direniş Büyük Yürüyüş” şiarıyla gerçekleştirilen konferansa, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme kurulu (MYK) üyeleri, milletvekilleri, il eşbaşkanları, Kadın Meclisi üyeleri, Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyeleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş ve Şahin Tümüklü, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğurlu, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri olmak üzere 647 delege katıldı.

COŞKU BUGÜN DE YÜKSEKTİ

Konferans bugün de gençler ve kadınların coşkusuyla devam etti. Dün gerçekleştirilen konferansta dünya, Ortadoğu ve Türkiye’deki siyasal gelişmeler masaya yatırıldı. HDP’nin siyasette kilit rol oynaması, muhalefetin HDP’ye yaklaşımı ve iktidarın kendi tahakkümünü devam ettirmesi için izlediği politikalar derinlikli olarak ele alındı.

YOĞUN TARTIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ

Bugün süren tartışmalarda örgütlenme, örgütlenme önündeki engeller, demokrasi ittifakı, demokratik cumhuriyetin inşası da değinilen konular arasında oldu. “Politikanın Toplumsallaştırılması Toplumun Politikleştirilmesi Bağlamında Örgütlenme” başlığı altında yerinden ve yerelden siyaseti örgütleme, HDP fikriyatının derinleştirilmesi, demokrasi ittifakını büyütme, olası seçimlerde strateji, parti içinde yaşanan sorunlara dair eleştiri, özeleştiri bağlamında yürüyen tartışmalarda önemli öneriler de yapıldı.

TÜM SORUN ALANLARINA DAİR MÜCADELE KARARLILIĞI

Yapılan tartışmalar ardından komisyonlardan ve merkezi komisyondan gelen karar önerileri de tartışıldı. HDP, yoksullukla mücadeleden tecrit siyasetine, iktidarın savaş politikalarından engellilerin sorunlarına, ekolojiye dair bir dizi yeni dönem politikalarına dair karar aldı.

GEMLİK YÜRÜYÜŞÜ

Konferansın iki günlük tartışmalarının hemen her başlığında HDP’nin de arasında olduğu DTK, HDK ve DBP’nin 12 Haziran’da yapacağı Gemlik Yürüyüşü değinilen önemli konular arasında oldu. Konferansta İmralı’da uygulanan tecrit politikasının ülkeyi sürüklediği krize dair bu yürüyüşün toplumsallaştırılması, tüm demokratik kitle örgütlerine, yurttaşlara kadar çağrının yapılması vurgulandı. Gemlik Yürüyüşü’ne dair HDP konferansından önemli bir kararlılık ortaya çıktı. Önemli kararlaşmalar ve tartışmalardan biri de ikinci yüzyılına giren Cumhuriyet’ti. Bu konuda da partililer, tüm değerlendirmelerinde Demokratik Cumhuriyeti inşa etme kararlılığında olduklarını vurguladı.

HALAYLARLA SONA ERDİ

Yapılan tartışmalar ve kararların oylanması ardından katılan delegelerle fotoğraf verildi. Konferans “Biji Berxwedana HDP” ve “Be Serok Jiyan Nabe” sloganları ile sona erdi. Konferans sonunda da kadınlar ve gençler dakikalarca halaya durarak, 3 Temmuz’da gerçekleştirecekleri 5’inci Büyük Olağan Kongresi’nin şimdiden güçlü geçeceği mesajını verdi.

HDP, konferansa dair sonuç bildirgesini önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacak. (MA) 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ