Mardin Roj

HDP Kızıltepe’de yeni yönetimini belirledi

HDP Kızıltepe’de yeni yönetimini belirledi
  • 27 Ekim 2019

HDP Kızıltepe İlçe eşbaşkanları Yekta Zankırtlı ve Kadri Işık oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kızıltepe İlçe Örgütü 3’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongreye HDP milletvekilleri Ebru Günay, Ayşe Acar Başaran, Kızıltepe Belediyesi eşbaşkanları Nilüfer Elik, Zeyni İpek, HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi, 78’liler Derneği’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Faaliyet raporları okunarak, yeni yönetim için adaylar delegelere sunuldu. İlçe Seçim Kurulundan gelen yetkililerin gözetiminde yapılan seçimde HDP Kızıltepe ilçe eşbaşkanlığına Yekta Zankırtlı ve Kadri Işık seçildi.

Kongrede HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran da gündeme dair konuştu. Başaran, şunları dedi:

“AKP ve MHP faşizmi ile Kürtler yok edilmek isteniyor. Son beş yıldır her gün savaş ve katliam var. AKP ve MHP Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapıyor. Şehirlerimiz yakıldı. Yüzlerce arkadaşımız bodrumlarda bütün dünyanın gözü önünde yakıldı. Binlerce arkadaşımız da dört duvar arsında tutsak edilmiş. Kürtlere dili, kimliği ve tarihi unutturulmak isteniyor. Rojava’da amaçları barış inşa etmek değil. DAİŞ o topraklarda katliamlar yaparken bu devlet için herhangi bir sorun yoktu. Sınırlarını DAİŞ’in geçmesi için açtılar. Suriye halkları büyük bir direnişle Rojava’da yeni bir sistem inşa edince Türkiye bunu kabul edemedi ve saldırmaya başladı. Bu politikalarını Efrîn’de de yaptılar. Çetelerle birlikte saldırıya geçtiler. Bu kabul edilemez. Buna karşı birlik olmamız lazım.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ