Mardin Roj

HDP Kızıltepe’de kayyuma karşı eylem yaptı, tansiyon yükseldi

HDP Kızıltepe’de kayyuma karşı eylem yaptı, tansiyon yükseldi
  • 05 Kasım 2019

Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atamasını protesto eden HDP’lilere polis kalkanlarla müdahale etti. Polise tepki gösteren kitle “Bu kent bizim” diyerek, yürüyüş düzenledi.

Mardin’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınarak yerine kayyum atanması protesto edildi. Belediyeyi ablukaya alan polis, çevre ilçelerden kente gelmek isteyen HDP’lileri engellerken, yine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde de polis noktası kurarak, ilçeye gelen şehir içi otobüslerde dahi kimlik kontrolü yaptı. Polisler kimlik kontrolünde ellerindeki listede ismi olanların ilçeye gelmesini engelledi. Bu sırada abluka altına alınan belediye önünde toplanmak isteyenler, barikatlar nedeniyle Leyla Qasim Parkı’nın içinde bulunan bir çay bahçesinde beklemeye başladı. Burada toplananların da kimliklerini alarak GBT kontrolünden geçiren polisler, üst üste defalarca aynı kişilere kimlik kontrolü yaptı.

EŞBAŞKAN DARP EDİLDİ

Grubun kimliklerini defalarca verdiğini söyleyerek, tepki göstermesi üzerine polisler “5 dakika içinde aramanın çıkmayacağını nereden bilelim” savunması yaparken, kimliğini tekrar vermek istemeyen Belediye Eşbaşkanı Zeyni İpek polisler tarafından ittirildi. Yaşanan gerginlik sırasında alana gelen Polis Amiri çay bahçesinin sahibine çay bahçesini kapattırarak, sandalye ve masaları toplattırdı.

Masaların toplatılması üzerine HDP’liler parkın içine geçip oturmaya başladığı sırada polisler kalkanlarla HDP’lilere müdahale etti. Polis amirinin “süpür” talimatı ile yapılan müdahale sırasında Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve beraberindekiler kalkanlarla ittirilerek, darp edildi.

‘AKP’NİN DESTANI BİTTİ’

Bu sırada bölgeye gelen HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, polislere “Siz kimi süpürüyorsunuz” diye tepki gösterdi. İmir, polis amirine sert tepki gösterirken, “Bu kent bizim. Kızıltepe bizim. Güvendiğiniz o AKP’nin sonu geldi. AKP’nin destanı bitti. Sizler de onlarla birlikte gideceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Polislerin açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine kitle Leyla Qasim Parkı’ndan Özgürlük Meydanı’na kadar yürüyüşe geçti. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde kitlenin gerçekleştirdiği yürüyüş sırasında HDP’li İmir, halktan ses vermelerini istedi. Kürt halkının büyük bir saldırı altında olduğunu dile getiren İmir, kayyum atamaları ve polis müdahalesi için “Bu DAİŞ’in intikamıdır” dedi.

“Kürt halkı iradesine sahip çıkacak. Kürt halkı AKP-MHP faşizmine her yerde cevap verecek. Asla boyun eğmeyeceğiz” diyen İmir, “Burası seçilmişlerin kentidir. İstedikleri sandığın iradesini ortadan kaldırmak. Ama her gün de sandık kursalar bu kentin iradesi biziz. Kürt halkı asla ama asla size boyun eğmeyecek. Biz Kürtler demokrasinin teminatıyız” diye halka seslendi.

Yürüyüşü yapan kitleyi çevredekiler alkış, slogan ve zafer işaretleriyle destekledi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ