HDP kayyumlara karşı imza kampanyası başlatıyor

HDP kayyumlara karşı imza kampanyası başlatıyor
  • 14 Eylül 2019 10:57 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:50

HDP MYK, kayyumlara karşı mücadelenin Türkiye metropollerine taşınmasına ve “İrademe Dokunma” şiarıyla imza kampanyası başlatılması kararı aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Eş Genel Başkan Sezai Temelli başkanlığında dün Genel Merkez Binası’nda bir araya geldi. MYK’nin temel gündemini Federe Kürdistan Bölgesi’ne yapılan ziyaret, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyumlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmelerinin yeniden sekteye uğraması oluşturdu.

TEMASLAR DEVAM EDECEK

Özellikle Federe Kürdistan Bölgesi yönetimine yapılan geniş kapsamlı ziyarette ulusal birlik ve Kürt sorununu çözümüne dair önemli temas ve görüşmelerin sağlandığı ifade edildi.

Kürt kazanımlarına yönelik gelişen saldırılarda ortak tutum almanın da gündeme geldiği ve Federe Kürdistan Bölgesi hükümeti ile orada bulunan siyasi oluşumların bu noktada daha hassas davranma konusunda fikir birliği içinde oldukları ifade edildi.

MYK’de, Federe Kürdistan Bölgesi’yle temasların devam etmesinin önemine vurgu yapıldı.

‘İRADEME DOKUNMA’

MYK’de, kayyum atamalarına karşı eylemlerin devam etmesi, mücadele hattının yükseltilmesi ve eylem çeşitliğinin artması konusunda ortaklaştı. Diyarbakır, Van ve Mardin’de devam eden eylemlerin Türkiye metropollerine yayılması gerektiğini dile getirildi.

MYK’de, kayyumlara karşı “İrademe Dokunma” şiarıyla imza kampanyası başlatılacağı ve ardından suç duyurunsa bulunulması kararlaştırıldı.

AKP-MHP DİYALOG ZEMİNİNİ TERK ETTİ

MYK’de, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüştürülmesinin sekteye uğraması ve kayyum atamalarının birbirinden bağımsız olmadığı vurgulandı.

Öcalan’ın 8 Ağustos’ta yaptığı “Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır” açıklaması MYK gündemine gelirken, bu açıklamaya karşı AKP-MHP iktidarının çözümsüzlüğü ve şiddet politikalarını esas aldığı dile getirildi.

MYK’de, Kürt sorunu çözümünde muhatabın Öcalan olduğunun altı çizilirken, tecrit politikasının sonlanması ve yeniden barışın konuşulması için mücadele gerekliliği vurgulandı.

AKP’NİN ACİZLİĞİNİN FOTOĞRAFI

Gün boyu süren MYK’nin gündeminde HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde oturma eylemi yapan aileler de vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve bakanların, STK’lerin Diyarbakır’a gitmesi yönünde çağrı yapması MYK’de “İktidarın çaresizliği ve çözüm adresinde çıkması” olarak değerlendirildi.

Bu nokta da bir kez daha Öcalan’ın pozisyonuna dikkat çekilen MYK’de, temel çözümsüzlüğün görüşmelerin sekteye uğratılması ve barış noktasında gösterilmeyen irade olarak değerlendirildi.

MA / Berivan Altan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ