Mardin Roj

HDP, kayyım raporunu açıklıyor

HDP, kayyım raporunu açıklıyor
  • 24 Şubat 2021

İçişleri Bakanlığı’nın belediye raporunun kayyım politikasının çöküntüsüne karşı hazırlandığına dikkat çeken HDP Demokratik Yerel Yönetimler Eşsözcüsü Hediye Karaaslan, “Ne irade gaspını meşrulaştırabilecekler ne de hakikati çarpıtmalarına izin vereceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu, parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre; Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, “İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri” raporunu açıkladı. Eş Sözcü Hediye Karaaslan, “Bildiğinizi üzere siyasal iktidar ve İçişleri Bakanlığı özellikle bir süredir partimize, belediye eşbaşkanlarımıza, belediye faaliyetlerimize dönük bir kara propaganda yürütüyor. İlk kayyım atamasanın başladığı 2016 sürecinden bugüne kadar neredeyse kesintisiz bir şekilde bu kara propaganda devam ediyor. Öyle ki her gün tek merkezde servis edilen çarpıtma iddialarla karşı karşıya kalıyoruz. Bakanlık geçen dönemlerde hızını alamayarak, 3 ay önce kara propagandasını bir kitapçığa dönüştürdü. Kitapçık büyük bir telaşla hazırlanmıştı. Hazırlayanlar çarpıtma ve iftiraların yanı sıra belediyecilikten, toplumdan, halktan ve hatta belediye mevzuatında ne kadar bihaber ve uzak olduklarını bu kitapçıkla açık bir biçimde ortaya koymuşlardır” dedi.
‘HALK NEZDİNDE ÇÖKTÜ’
Bakanlık yetkililerinin telaş içerisinde olduğunu dile getiren Karaaslan, “Çünkü kayyım sistemi gerçekten çöktü. Halk vicdanında toplum vicdanında çöktü. Bakanlık yetkilileri iktidarın memurları olan kayyımları özellikle hizmetler adı altında meşrulaştırmaya savunma çabası içerisine girmiş durumda. Bakanlık yetkileri telaş içindeler çünkü her gün kayyımların yolsuzluk, usulsüzlükleri halk düşmanı politikaları basına ve kamuoyuna yansımaktadır. Şunu bilsinler ki ne irade gaspını meşrulaştırabilecekler ne de hakikati çarpıtmalarına bizler izin vereceğiz. Her gün mutlak şekilde kayyımların gerçeklerini çarpıtma iddialarını ortaya koymaya devam edeceğiz. Amacımız hem kamuoyunu bilgilendirmek hem de iftira dolu kitapçığa karşı kayyım gerçekliğini ve irade gaspı gerçekliğini tane tane anlatmak. Öncelikle 19 Ağustos 2019’dan bugün kadar geçen sürede irade gaspına dönük halk iradesinin gaspına dönük bazı verileri paylaşmak isteriz” ifadelerinde bulundu.
Kayyımların 19 Ağustos 2019 tarihinde atanmaya başlandığını hatırlatan Karaaslan, “3 büyükşehir 5 il 33 ilçe olmak üzere 48 belediyemize kayyım atandı. 72 belediye eşbaşkanımız bu süreçte gözaltına alındı, 19 kadın arkadaşımız olmak üzere 37 belediye eşbaşkanımız cezaevlerinde tutsak edildiler. Hala Türkiye’nin değişik cezaevlerinde 15 belediye eş başkanımız tutsaktır. Bu dönemde iktidar 7 belediye eşbaşkanımıza ev hapsi verdi. 6 belediye ev başkanımız 10 aydır ev hapsindeler” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ