HDP kapatma davasını işaret ederek soru soran Doç. Dr. Yücel görevden uzaklaştırıldı

HDP kapatma davasını işaret ederek soru soran Doç. Dr. Yücel görevden uzaklaştırıldı
  • 14 Ocak 2023 13:54
Türkiye’nin yönetim biçiminin yanı sıra politikaları ve HDP’nin kapatılmasına işaret ederek öğrencilerine soru soran öğretim görevlisi Doç. Dr. Bülent Yücel, sınavı iptal edilerek üniversiteden uzaklaştırıldı.
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Bülent Yücel, sınavda Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatılma davasına işaret ederek öğrencilerine sınavda sorular sorduğu için üniversiteden 3 ay uzaklaştırıldığı öğrenildi.
Yücel, 9 Ocak 2023 tarihinde Anayasa Hukukları Genel Esasları dersine dair yaptığı sınavda,  öğrencilerine, “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye ile Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik saldırı ile bağlantılı olarak yaşanan göç yanı sıra Yunanistan ile kıta sahanlığı nedeniyle yaşanan sorun, Kıbrıs sorunu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “bir gece yarısı” vali ve emniyet müdürlüklerinin görev yerlerinin değiştirilmesi, Sansür Yasası, HDP’li belediyelere atanan kayyum ve açılan kapatma davası ile yaşanan yargısal baskıya” işaret ederek, sorular sordu.
SINAV İPTAL EDİLDİ
Bunun üzerine üniversite rektörlüğü, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 53’üncü maddesini ileri sürerek, sınavı iptal etti. Rektörlük, aynı sınavın 19 Ocak tarihinde yeniden yapılacağına dair öğrencilere özel mesaj gönderdi.
YÜCEL’E 3 AY UZAKLAŞTIRMA
Sınavın iptal edilmesi ardından Doç. Dr. Yücel’in, 3 ay süreyle üniversiteden uzaklaştırıldığı öğrenildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ