Mardin Roj

HDP: Elektrik üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılsın

HDP: Elektrik üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılsın
  • 09 Şubat 2022

HDP’li milletvekilleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin kamulaştırılması ve 250 KW elektriğin ücretsiz olması için kanun teklifi verdi.

 

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Garo Paylan, Serpil Kemalbay, Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin kamulaştırılması, tüm hanelere ve işyerlerine 250 KW elektriğin ücretsiz sağlanması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

 

 

 

Teklifin gerekçesinde, yüksek gelen elektrik faturalarının toplum için krize dönüştüğü ifade edildi.  Farklı kentlerdeki elektrik kesintilerinin hatırlatıldığı kanun teklifinde dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımları yapmadığı tespitine yer verildi. Türkiye’de elektrik dağıtımı 21 bölgeye ayrıldığı belirtilen teklifte “Her bir bölgenin dağıtım hizmetleri, kamu bankalarından verilen kredilerle yandaş şirketlere peşkeş çekilmiştir” denildi.

 

 

 

Sosyal devlette enerjiye ulaşmanın temel insan hakkı olduğu belirtilen teklifte elektrik üretiminin yüzde 80’i, dağıtımının ise yüzde 100’ü özel sektörün himayesinde yürütüldüğüne dikkat çekildi.

 

 

 

HDP’nin kanun teklifindeki maddeler ise şu şekilde:

 

 

 

* Madde 1- 4.12.1984 tarihli ve 3096 sayılı Kanunun Amaç başlıklı 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

 

 

* Madde 1- Türkiye Elektrik Kurumu dışındaki özel hukuk hükümlerine tabi sermaye şirketleri statüsüne sahip yerli ve yabancı şirketlerin; elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve ticareti ile görevlendirilmeleri iptal edilmiştir. İlgili şirketler kamulaştırılmıştır.

 

 

 

* Madde 2- Her haneye ve her işyerine 250 KW elektrik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanmak suretiyle ücretsiz olarak sağlanır.

 

 

 

* Madde 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

 

 

* Madde 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ