Mardin Roj

HDP, Artuklu’da bir Meclis üyesi ile ilişiğini kesti

HDP, Artuklu’da bir Meclis üyesi ile ilişiğini kesti
  • 14 Eylül 2020

HDP Mardin Yerel Yönetimler İl Kurulu, parti ilke ve prensiplerine uymadığı gerekçesiyle Artuklu Belediye Meclis Üyesi Mehmet Carti ile ilişiğini kestiğini duyurdu.

HDP Mardin Yerel Yönetimler İl Kurulu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Artuklu Belediye Meclis üyesi seçilen Mehmet Carti ile ilişiğini kestiğini duyurdu. Yapılan açıklamada başvuran tüm adayların toplumcu belediyecilik paradigması ekseninde çalışma yürüteceklerini beyan ettikleri belirtilerek, “HDP olarak seçime girdiğimiz tüm yerellerde temayül yoklamaları yapılmış, ayrıca yerellerin özgünlüğüne göre halklar ve inançlar temsiliyetine azami ölçüde dikkat edilmiştir. Belediye eş başkanlarımız ve meclis üyelerimiz bu doğrultuda belirlenmiş ve HDP listelerinden seçime girmişlerdir” denildi.

Açıklamada Carti’nin seçildiği günden bu yana meclis toplantılarına düzenli katılma konusunda eksik davrandığı ve sorumluluğunu yerine getiremediği belirtilerek, kendisi ile görüşülmesine rağmen tutumunda ısrarcı olduğu kaydedildi. Artuklu’ya bağlı Ortaköy mahallesinde yaşanan DEDAŞ protestoları ile birlikte Carti’nin halkın yanında durup, çözüm endeksli bir duruş göstermediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kendisinin partimizin bir temsilcisi olduğu ve seçilmiş irade olmanın yükümlülüğü ile çözüm odaklı bir rol üstlenmesi kendisi ile defalarca paylaşılmıştır. Fakat buna rağmen Mehmet Carti, olayların başlangıcından itibaren yerelde kalmamış ve işlerini gerekçe göstererek şehir dışında olduğunu belirtmiştir. Tüm bunlara rağmen Mehmet Carti, çözümsüzlüğü dayatan ve partimizi suçlayıcı ifadeler kullanmakta imtina etmemiştir. Mehmet Carti’nin partimizin ilke prensiplerini esas almayan ve halkımızın kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmeyen davranışlarından dolayı partimiz ile olan tüm ilişiği kesilmiştir. Artuklu belediye meclis üyelerimiz, bundan öncesinde olduğu gibi sonrasında da demokratik muhalefetlerini sürdürmeye devam edeceklerdir. Artuklu ve Ortaköy halkımıza hizmet anlayışı ile tüm sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşım içerisinde bulunacağımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.” (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ