Mardin Roj

HDP Artuklu Kongresinde Erdoğan’a cevap: En büyük hesabı bu iktidar verecek

HDP Artuklu Kongresinde Erdoğan’a cevap: En büyük hesabı bu iktidar verecek
  • 15 Ocak 2022
HDP Artuklu İlçe Örgütü Kongresi’nde konuşan Pero Dündar, Erdoğan’a “Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” sözlerine “En ağır hesabı bu iktidar verecek” sözleriyle yanıt verdi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Artuklu İlçe Örgütü 4’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Mardin’deki bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen kongreye HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, HDP il ilçe örgütleri, Barış Anneleri, Özgür Öğrenci Dayanışması ve çok sayıda yurttaş ile birlikte DEVA Partisi, ve CHP İl Örgütü yöneticileri katıldı.
Divan seçimi ve saygı duruşuyla kongre başladı. Daha sonra konuşan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar HDP üzerindeki saldırıların sadece partilerine dönük olmadığını belirtti. Dündar, “Bu saldırıları toplumun ve Türkiye’nin üzerindeki saldırılar olarak görüyoruz. Türkiye muhalefetinin üzerindeki saldırılar olarak görüyoruz” dedi. İktidarın ekonomik, siyasi ve toplumsal krizi yönetemediğini kaydeden Dündar, “Böyle bir iktidara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Halkımızla, toplumla, kadınlarla, gençlerle, bütün dinlerle, bütün muhalefet ile bu iktidarı göndermek istiyoruz. Bizim ittifakımız halklarladır. Toplumla, demokratik siyaset ile ittifak yapıyoruz. En büyük ittifakı kadınlar ve gençlerle yapıyoruz” diye konuştu.
‘ÇÖZÜM ÜRETEMEZLER’
Türkiye’de demokratik siyasetin önü açılmadığı sürece Kürt halkı ve Türkiye halklarının özgür olamayacağını kaydeden Dündar, iktidarın ülkeyi yönetemez duruma geldiğini söyledi. Toplumu sosyolojik olarak analiz etmeden sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Dündar, iktidara “PKK’nin ortaya çıkışını da anlayamazsınız. İmralı’daki tecridi de anlayamazsınız. Kürt sorununu da çözemezsiniz. 3 yıl Kürt sorununun çözümü için görüşmeler oldu. Bu iktidar yıktı. Hesabına gelmediği için sonlandırdı. Şu an savaş siyaseti, asker, polis, Kürt çocuklarının ölümü ile siyasetlerini sürdürmek istiyorlar. Her gün yeni saldırı yapanlar çözüm üretemezler” diye konuştu.
ERDOĞAN’A CEVAP
Kürt sorununun çözüm yolunun kimde olduğunun bildiğini vurgulayan Dündar, “Sayın Öcalan da Kürt hareketi de HDP de Türkiye halkları da bu sorunun çözülmesini istiyor. Ama nasıl? Oturarak, konuşarak, diyalog kurarak. Siz sorunu masaya yatırmadan, konuşmadan çözemezsiniz” ifadelerini kullandı.
Kürt sorununun çözümünün ekonomik kriz ile birlikte tüm krizlerin çözümünün yolu olduğunu ifade eden Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dönük “Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” sözlerini “oyun” olarak değerlendirerek, “Gidin kendi işinize bakın. Buradan size ekmek çıkmaz. Bu sözlerle Kürtleri parçalamak istiyorsunuz. Herkesin bir hesabı varsa herkes hesabını verecek. Kürt sorununu çözümsüz bırakarak, Türkiye halklarının sorunlarını çözmeyenler, ekonomik krize sebep olanlar elbet bunun hesabını verecek. Ama önce bu iktidar hesap verecek. Hem de ağır bir hesap verecek” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ