HDP, Adem Kara cinayetinin araştırılmasını istedi

HDP, Adem Kara cinayetinin araştırılmasını istedi
  • 5 Eylül 2022 15:40
HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Midyat’ta polis tarafından öldürülen Adem Kara için Meclis Araştırması açılmasını talep etti. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar, Midyat’ta “kaçtığı” iddiasıyla polislerce açılan ateş sonucu öldürülen Adem Kara için Meclis Araştırması istedi. Türkiye’de uzun yıllardır kolluk güçleri tarafından en temel hak olan yaşam hakkının tanınmaz hale getirildiğini belirten Dündar, “Özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları illerde zırhlı araç çarpması sonucu onlarca çocuk, genç, yaşlı yurttaş yaşamını yitirmiştir. Ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren yurttaşlara da maalesef ki her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Son olarak Mardin Midyat’ta Adem Kara isimli yurttaş polis kurşunuyla öldürülmüştür” dedi.
‘SEBEBİ CEZASIZLIK’ 
Cinayetin araştırılması talebine dair Dündar, önergenin gerekçesinde, polislerin bölgede “silahına davranmaktan” çekinmediğini dile getirdi. Dündar, kimi mahallelerde, mahalle sakinlerinin nüfusunun üstünde kolluk gücü olduğunu belirterek, Adem Kara cinayetine ilişkin Mardin Valiliği’nin yaptığı açıklamaya dikkat çekti. Mardin Valiliği’nin “Kara’nın polis ekiplerinden kaçmaya çalıştığı esnada, havaya ikaz atışı yapan polisin ayağının kaldırım taşına takılmasıyla silahı ateş almış ve Kara yaralanmıştır” iddiasında bulunduğunu belirten Dündar, açıklamanın kabul edilemez olduğunu kaydederek, polislerin bu kadar rahat cinayet işlemesinin sebebinin etkin soruşturma yürütülmeyecek olması ve cezasızlık politikası olduğunu vurguladı.
İKTİDAR FAİLLERE ‘YANINIZDAYIZ’ DİYOR
İktidar yetkililerinin faillere “yanınızdayız” mesajları ilettiklerini kaydeden Dündar, yaşanan durumun yeni cinayetlere yol açtığını belirterek, “Adem Kara cinayetinin ve kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ölümlerin tüm yönleriyle araştırılması ve her kademedeki suçluların cezalandırılması maksadıyla Meclis araştırması açılması elzemdir” dedi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ