HDK, Seyfo’da yaşamını yitirenleri andı

HDK, Seyfo’da yaşamını yitirenleri andı
  • 15 Haziran 2021 15:05
Süryani Soykırımı’nın 106’ncı yılında yaşamını yitirenleri anan HDK, bundan sonra benzer soykırımların yaşanmaması için halkların ortak mücadele etmesi gerekliliği vurgulandı. 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, Süryani Soykırımı’nın 106’ncı yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı. “1915’ten beri yara kanamaya devam ediyor” başlığıyla yapılan açıklamada, 106 yıl önce İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin aldığı kararlar doğrultusunda Ermeni aydınları ve daha sonra tüm gayrimüslim halklara karşı sistematik ve bilinçli bir şekilde toptan yok etme politikalarının izlendiğine değinildi. Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan Süryanilerin de kılıçtan geçirildiğine değinilen açıklamada, “Mezopotamya’nın en kadim halkı Süryaniler ticaret, tarım, hayvancılık ve sanatla uğraşırlardı. Bu topraklara zenginleşmesine katkı sağlamışlardı. Ancak buna rağmen İttihat ve Terakki zihniyeti onları bu topraklardan sürdü. Süryaniler meydanlarda, çalılıklarda, derelerde, evlerde, ahırlarda en acımasız şekilde katledildiler. Mallarına el konuldu. Din görevlileri ateşe atıldı. Gençleri öldürüldü. Kızları toplanıp zorla eş yapıldı. Binlerle ifade edilebilecek nüfusa sahip bir halk, yok edilerek sayıları tespih taneleri kadar azaltıldı. Kurtulanlar ya zorla Müslüman oldular ya da göç etmek zorunda bırakıldılar. Az sayıda Süryani de, birlikte yaşama inananların gayreti ile kurtuldu” denildi.
HALKLAR BİRLEŞMELİ 
Kurtulanların da rahat yüzü görmediğine vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bugün Şırnak’ta Şimuni Diril’in cesedinin dere yatağında bulunması ve Hürmüz Diril’in hala kayıp olması Seyfo’nun sona ermediğine işaret eden acı bir örnektir.Halkların tarihini acıyla, katliamla değil bir arada yaşamın değerleriyle anacağımız yarınlar için hala mücadele etmemiz gerektiğinin göstergesidir. Seyfo asla unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. 1915 yılında Seyfo’da öldürülen Süryanileri saygıyla anıyoruz. Bütün dünyada bir daha soykırımların yaşanmaması için halklar birleşmeli ve mücadele etmelidir. Soykırım suçu işleyen devletler ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda mutlaka bedel ödemelidir. Halkların birlikte mücadelesi sınırsız, sınıfsız yaşamı inşa edecek.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ