Mardin Roj

HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit Mardin’de: İçerde de dışarıda da Kürtlere savaş açtılar

HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit Mardin’de: İçerde de dışarıda da Kürtlere savaş açtılar
  • 18 Ekim 2019

Mardin’de yapacakları mitinge izin verilmemesi üzerine açıklama yapan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “faşizmin yeni yüzü” olarak nitelendirdiği kayyum atamalarına tepki göstererek, “Tek ses olduğumuzda faşizmi yeneriz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ve Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü (HDK) ve Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’inde de bulunduğu bir heyet, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılması planlanan mitinge izin verilmemesi üzerine parti binasında açıklama yaptı. Mazıdağı’nda bulunan Üçyol mevkiinde partililer tarafından karşılanan heyete, çok sayıda HDP’li milletvekili eşlik etti.

KAYYUM ATAMALARINA TEPKİ

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, miting yerine yapmak istedikleri halk buluşmasının da Valilik tarafından engellendiğini aktardı. Baskıların her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Koçyiğit, bu sabaha Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin Belediye eşbaşkanlarının yerine atanan kayyumlara tepki gösterdi. Koçyiğit, “AKP Kürt siyasetini yok etmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Özellikle yerel yönetimlerdeki kazanımları gasp etmeye dönük politika yürütüyor. Bu kayyım silsilesinin devam edeceğini iyi biliyoruz. Dışarıda Kürtlere savaş ilan edenin içeride de Kürtlerle savaştığını çok iyi görüyoruz” dedi.

Kayyum atamalarını, “Faşizmin yeni yüzü” olarak tarif eden Koçyiğit, “Kürtlerin özgür olmadığı bir ortamda Türkiye halkları asla ve asla mutlu olamaz. Eğer demokrasinin gelişmesini istiyorsak ve Kürt sorununun çözülmesini istiyorsak kayyıma karşı tek ses olmamız gerekiyor. Ancak o zaman biz bu faşizmi yeneriz” ifadelerini kullandı.

‘AKP KURTULUŞU SAVAŞTA ARIYOR’

Yürütülen politikalar karşısında demokratik direniş ve mücadelelerini büyüteceklerini ve direneceklerinin mesajını veren Koçyiğit, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara da değindi. Hiçbir koşulda varlıkları ve dillerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Koçyiğit, “Bu uğurda bedel ödemek gerekiyorsa da halkımızla birlikte seve seve bu bedeli vereceğiz” dedi. AKP’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı başlattığı savaşı kendisine bir kurtuluş yolu olarak gördüğünü kaydeden Koçyiğit, “AKP neden 9 Ekim’de savaş ilan etti? Çünkü seçimi kaybetti ve istediğini elde edemedi. İttifak yaptı, bu ittifak onun sonunu getirdi. Rojava’dan Türkiye’ye hiç bir şekilde tehdit yoktu. Ama faşizm bütün bunları görmezden geldi ve bizi bir savaşın içine itti. Bu savaş sayesinde kayyımları yeniden atamaya başladılar. Bu savaş bahanesiyle partide çalışan arkadaşlarımızı tutuklayıp, gözaltına alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Saldırıları, “Kürtlere karşı imha ve inkar politikasının devamı” olarak nitelendiren Koçyiğit, halkları savaşın karşısında yer almaya çağırarak, “Oradaki Kürtleri göçertmek ve bir selefi kemer oluşturmak istiyorlar. Bu savaş Kürde ve kazanımlarına karşı yapılan bir savaştır. Bütün güçler kendi çıkarları acısından AKP’nin bu işgaline karşı gözünü kapatmıştır. Ama bunun karşısında bütün demokrasi kurumlarının bir araya gelmesi gerekiyor. Kurtuluşumuz birlikteliğimizdedir” çağrısında bulundu.

‘GÜN MÜCADELE ETME GÜNÜDÜR’

Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler ne olursa olsun bu toprakları terk etmeyeceğiz. Bütün Kürdistan halkları bugün itibari ile daha fazla kenetlenmelidir. Gün mücadele günüdür. Gün varlığımıza yönelik bu tehdidi bertaraf etme günüdür. Bugünler geçecek ve bu faşizm bitecek. Kazanan biz olacağız. Bedeli ne olursa olsun bu yoldan asla ve asla geri dönmeyeceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ