Mardin Roj

Hayatını kaybeden hasta tutuklu Çelebi defnedildi

Hayatını kaybeden hasta tutuklu Çelebi defnedildi
  • 05 Eylül 2021
Hastalıkları dolayısıyla cezaevinden tahliye edildikten sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 70 yaşındaki Mehmet Ali Çelebi, son yolculuğuna uğurlandı. 
25 yıldır cezaevinde olan ve tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden ağır hastalıkları dolayısıyla 25 Ağustos’ta serbest bırakıldıktan sonra tedavi gördüğü hastanede dün akşam akşamı yaşamını yitiren Mehmet Ali Çelebi (70) toprağa verildi. Çelebi’nin tedavi gördüğü Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi morgundan alınan cenazesi, önce Küçükçekmece Mezarlıklar Müdürlüğü’ndeki gasilhaneye, ardından da Esenyurt’ta bulunan Erenler Cemevi’ne getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine Çelebi’nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra HDP’li bazı milletvekilleri, partinin il ve ilçe yöneticileri, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER) eşbaşkanları ve yöneticileri, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.
Cemevi’ndeki törenin ardından Çelebi’nin naaşı defnedilmek üzere Büyükçekmece Çakmaklı Mezarlığı’nda götürdü. Mezarlık girişinde cenaze aracıdan indirilip, omuzlara alınan Çelebi’nin tabutuna sarı, kırmızı ve yeşil renkli puşi sarıldı,  Mezarlığa taşınan cenaze dualar eşlinde defnedildi.
ÖLÜMÜN KIYISINDA TAHLİYE EDİLDİ
Defin işlemlerinin tamamlanmasının ardından konuşan MATUHAY-DER Eşbaşkanı Esin Çelik, ağır hasta tutukluların ATK raporlarına rağmen tahliye edilmeyerek ölüme terk edildiklerini, Çelebi’nin de ölümün kıyısında tahliye edildiğini söyledi.
Çelik, Çelebi’nin uğruna 28 yıl cezaevinde geçirdiği mücadelesini ve bu uğurda yaşamlarını yitirenlerin hayallerini gerçekleştirene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.
AVCI: HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da Çelebi’nin mezarı başında yaptığı konuşmada ağır hasta tutukluların devlet politikası olarak ölüme terk edildiklerini ifade etti.
28 yıl boyunca faşizme boyun eğmeyip, inançlarından ve değerlerinden taviz vermediğini belirttiği Çelebi’nin mücadelesinin özgürlük ve adaleti hedeflediğini dile getiren Avcı, şunları söyledi: “40 yıldır bu savaşı yürüten faşist bir devlet var. Ağır tecrit altında kalan yoldaşlarımız var. Bizim de bu mücadelede sorumluluklarımız var. Mehmet Ali Çelebi yoldaşımıza sözümüz olsun ki, uğruna mücadele ettiği özgür yaşamı inşa edecek, hayallerini gerçekleştireceğiz.”
DİRENİŞ ZAFERLER TAÇLANACAK
HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise, Çelebi’nin yaşamını faşizme karşı mücadeleye adadığını belirterek, mücadeleyi mutlaka özgür ve adil bir sistemle taçlandıracaklarını kaydetti.  İmir, Şırnak’ın İdil ilçesinde 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nu zırhlı polis aracının tarafından ezilerek katledilmesini hatırlatarak, devletin ister cezaevinde ister dışarda olsun ayırt etmeksizin Kürtleri katlettiğini belirtti. İmir, faşizme karşı devam eden direnişti zafere ulaştıracaklarını belirterek, sözlerini sonlandırdı.
Cenaze töreni “Şehît namirin” sloganları ile son buldu.  Çelebi için yarın saat 11.00 ile 17.00 arasında HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasında taziye kurulacak. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ