Mardin Roj

Hayatını kaybeden eski Mardin milletvekili Mehmet Adnan Ekmen kimdir?

Hayatını kaybeden eski Mardin milletvekili Mehmet Adnan Ekmen kimdir?
  • 06 Ağustos 2021

18. Dönem Mardin milletvekili  ve Kürt siyasetinde HEP’te kurucular arasında olan Mehmet Adnan Ekmen dün hayatını kaybetti. Mehmet Adnan Ekmen’in merak edilen hayat hikayesini derledik. 

 

1948 Batman Gercüş doğumlu olan Adnan Ekmen, İstanbul Beyazıt İktisadi Ticari Bilimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gercüş Belediye Başkanlığı, 18. Dönem Mardin, 19. Dönem Batman Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yaptı. Kürt siyasetçi Mahmut Alınak ile birlikte siyasi kimliğinden dolayı bir süre cezaevinde tutuldu.

 

14-15 Ekim 1989’da Paris’te France-Libertés Vakfı ile Kürt Enstitüsü ortak Kürt Konferansı düzenledi. Konferansa Kürt sorununun varlığını kabul ettiği için SHP’den ihraç edilen Malatya Milletvekili İbrahim Aksoy’la birlikte katılanlar arasında milletvekilleri Ahmet Türk, Mahmut Alınak, Mardin milletvekili Mehmet Adnan Ekmen, Mehmet Ali Eren, Salih Sümer, İsmail Hakkı Önal ve Kenan Sönmez de vardı. Adnan Ekmen, beraberindekiler ile birlikte 17 Kasım 1989’da “Parti suçu işledikleri ve Ülkeyi bilme amaçlı faaliyet yürüttükleri gerekçesi ile ıhraç edildi. Bunun üzerine ihraç kadarını protesto ederek, SHP’den istifa eden 12 milletvekili de Ekmen ve diğer Kürt siyasetçilerle hareket ederek Halkın Emek Partisi’ni (HEP) 7 Haziran 1990’da kurdu. SHP’den ihraç edilen ve istifa eden 19 milletvekilinden 11’i HEP’in kuruluşunda yer aldı. Fehmi Işıklar HEP’in ilk genel başkanı oldu.

 

Ekmen 20 Ekim 1991’deki erken genel seçimlerde HEP’in SHP ile yaptığı ittifak sonrası Batman milletvekili olarak meclise girdi. SHP ile HEP, resmi verilere göre 57 kişinin yaşamını yitirdiği 21 Mart 1992’deki Newroz kutlamalarında yaşananlar nedeniyle ikinci kez karşı karşıya geldi. Fehmi Işıklar, Adnan Ekmen ve Salih Sümer dışındaki 18 HEP’li milletvekili SHP’den istifa etti ve HEP çatısı altında Meclis’te faaliyetlerine devam etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ