Hastalığı tüm vücuduna yayıldı: Songül Adın tedavi edilmiyor

Hastalığı tüm vücuduna yayıldı: Songül Adın tedavi edilmiyor
  • 21 Ekim 2023 15:21 | Son Güncellenme: 21 Ekim 2023 19:13
Kayseri Bünyan T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Songül Adın, sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayamazken, tedavisinin yapılmadığını aktaran ablası Yüksel Sövü, “Hastalığına göre değil, dosyasına göre yaklaşıyorlar” dedi.
Mêrdîn’de 2016 yılında tutuklanarak, “örgüt üyeliği” iddiasıyla 11 yıl 5 ay hapis cezası verilen hasta tutuklu Songül Adın, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde sağlık hakkına erişemiyor. Karaciğer iltihabı hastalığının yanı sıra sinir rahatsızlığı bulunan Adın, karaciğer iltihabı nedeniyle zor günler yaşarken, hastalığı vücudunun çeşitli yerlerine yayılmaya başladı. İltihabın diz kapaklarına kadar yayılması sebebiyle hareket etmekte zorlanan Adın’ın ihtiyaçları da koğuştaki arkadaşları tarafından karşılanıyor.
Tedavisi yapılmayan Adın, durumunu telefon görüşmesinde ailesine anlatırken, ablası Yüksel Sövü İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi’ne başvuruda bulundu.
‘HASTALIĞINA GÖRE DEĞİL, DOSYASINA GÖRE YAKLAŞIYORLAR’ 
Kardeşinin 2016 yılı Temmuz ayında tutuklanmasının ardından hastalığının ağırlaşması nedeniyle 2 ay içinde bırakıldığını ancak cezasının onanması üzerine 2017 yılı Ekim ayında yeniden tutuklandığını kaydeden Sövü, kardeşinin tedavi gördüğü sırada tutuklandığını söyledi. Kardeşinin önce Mêrdîn, sonra Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi, ardından da Kayseri’ye sevk edildiğini kaydeden Sövü, “Şu an hastalığı çok ağırlaşmış durumda. İltihap tüm karaciğerini kaplamış durumda. Tedavisi yapılmıyor. Tedaviye götürüldüğü zaman da hastalığına göre davranmıyorlar, dosyasına göre yaklaşım gösteriyorlar” dedi.
‘CEZAEVLERİNDEN CENAZELERİN ÇIKMASINI İSTEMİYORUZ’ 
Kardeşinin hastalığı nedeniyle tahliye edilmesini istediklerini kaydeden Sövü, “Adalet istiyoruz, insanlık istiyoruz. Eşitlik istiyoruz” dedi.
Kardeşinin kendilerine faks çektiğini ancak faksın ulaştırılmadığını, gönderdiği mektubun da engellendiğini kaydeden Sövü, görüşmelerinde kardeşinin kendisine “Burada başımıza bir şey gelirse yetkililer sorumludur. Çünkü tedavimiz yapılmıyor, hastaneye götürülmüyoruz” dediğini aktardı. Kardeşinin Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına gönderdiği dilekçelere de cevap alamadıklarını dile getiren Sövü, “Çok zorluk çekiyor. Tutulduğu cezaevi de çok uzak. Bu nedenle sürekli ziyaretine de gidemiyoruz. Defalarca yakın bir yere sevkinin yapılması için dilekçe vermemize rağmen ret cevabı verilerek, yakın bir yere de getirmediler. Adil, kanuni bir şeylerin yapılmasını istiyoruz. Tutuklumuzu sağlam istiyoruz, cezaevlerinden cenazelerin çıkmasını istemiyoruz” çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ