Mardin Roj

Hasta tutuklular için Araştırma Önergesi verildi

Hasta tutuklular için Araştırma Önergesi verildi
  • 07 Eylül 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, ağır hasta tutukluların durumuna ilişkin Meclise Araştırma Önergesi verdi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, ağır hasta tutukluların durumuna ilişkin Meclise Araştırma Önergesi verdi. Pero Dündar verdiği önergede hasta tutukluların ölüm döşeğinde olmasına rağmen tahliye edilmemelerine dikkat çekti.

 

Pero Dündar’ın önergesi şu şekilde; 

 

“Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve tecrit politikaları artarak derinleşmektedir. Özellikle hasta tutukluların durumu ağırlaşırken bu durumun düzeltilmesi ve tutukların serbest bırakılması için yapılan başvurular olumsuz sonuçlanarak tutuklular adeta ölüme terk edilmektedir. Pandemi süreci ile birlikte ise sevk işlemlerinin gecikmesi ve karantina süreçlerinden kaynaklı hasta tutukluların tedavi koşulları daha da güçleştirilmekte ve hastalıkları ağırlaşmaktadır.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, 2020 yılında cezaevlerinde 27 hasta tutuklu hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmiştir. 2021 yılının sadece ilk üç ayında ise cezaevlerinden 13 hasta tutuklunun cenazesi çıkmıştır. Son olarak ATK raporlarına rağmen 28 yıl tutuklu bulunan 70 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Ali Çelebi, 25 Ağustos 2021 yılında tahliye edilmiş ve 10 gün sonrasında da yaşamını yitirmiştir.

Tüm bunlarla birlikte personelleri Adalet Bakanlığı tarafından atanan ATK’ler son dönemlerde ağır kronik hastalıkları olan hasta tutuklulara “cezaevinde kalabilir” raporlarını sıklıkla vermeye başlamıştır. ATK’ler özellikle siyasi gerekçelerle cezaevinde olan hasta tutukluların tahliyesinin engellenmesine dönük kararlar veren bir mekanizma haline gelmiştir. Kamu hastaneleri “cezaevinde kalamaz” raporunu verdiği siyasi hasta tutuklulara ATK’ler tarafından aksi yönde raporlar verilerek hasta tutukluların infazlarının önüne geçilmektedir. Nitekim bugüne dek onlarca hasta tutuklu ATK’nin cezaevinde kalabilir raporlarından dolayı tahliye edilmemiş ve yaşamlarını yitirmişlerdir.

İnsan hakları savunucularının ATK’lerin işleyişine dönük yapmış oldukları açıklamalarda şu bilgilere yer verilmektedir. Aynı sağlık sorunundan muzdarip iki ayrı tutuklu için farklı ATK raporları çıkabilmektedir. Başvurucu kişinin bütüncül değerlendirmesi için gerekli olan “öykü alma, fiziksel muayene ve ruhsal değerlendirme” gibi kriterlerin ise uygulanmadığı yine verilen bilgiler arasındadır.

Nitekim 25 yıldır cezaevinde olan ve ağır hasta tutuklu listesinde yer alan, 5 kez kalp krizi geçiren, ağır kronik hastalıkları olan ve kendi bakımını karşılayamayacak yaşta ve durumda olan Mehmet Emin Özkan’a ATK tarafından cezaevinde kalabileceğine dair rapor verilmiştir.

Yine iki kez kalp krizi ve defalarca kalp spazmı geçiren, bir böbreğinde taş diğer böbreğinde kist bulunan, iki kez prostat ameliyatı olan; cilt kanseri, diş eti kanseri, hipertansiyon, hemoroit, farenjit ve sinüzit rahatsızlıkları olan ve ağır hasta tutuklu listesinde yer alan 65 yaşındaki Abdülaziz Özdemir hala tahliye edilmemektedir.

Adli Tıp Kurumunun (ATK) özellikle siyasi ağır hasta tutukluların durumuna ilişkin vermiş oldukları “cezaevinde kalabilir” raporlarının hangi standartlara göre belirlendiği, bu raporların hazırlanma aşamasında yaşanan ihlallerin tespit edilmesi ve giderilmesine dönük gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına yardımcı olmak amacıyla Meclis araştırması açılması aciliyet gerektirmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ