Mardin Roj

Hasta tutuklu Fevzi Fidan için İHİK’e başvurdu

Hasta tutuklu Fevzi Fidan için İHİK’e başvurdu
  • 06 Nisan 2022

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Elazığ Cezaevinde tutulan hasta tutuklu Fevzi Fidan için Meclise soru önergesi verirken, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na da başvuru yaptı. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Elazığ Cezaevinde tutulan hasta tutuklu Fevzi Fidan için Meclise soru önergesi verirken, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) da başvuru yaptı. Ebru Günay’ın İHİK’e yaptığı başvuru şu şekilde;

 

“Elazığ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahpus Fevzi Fidan’ın ailesi cezaevinde mahpusun yaşadığı hak ihlallerini tarafıma iletmiştir. Mahpus ve ailesinin beyanlarına göre;

– Mehmet Fevzi Fidan’ın sırtında kist vardır ve bu nedenle yürümekte bile zorlanmaktadır.
– Gözleri iyi göremeyen Fidan yaşamını tek başına idame ettiremeyecek bir duruma gelmiştir.
– Gerekli tedavisi yapılmayan Fidan’ın sağlık durumu her geçen gün kötüleşmektedir.

Yukarıdaki beyanlara dair İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından Elazığ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne ziyaret yapılmasını, bahsi geçen beyanların yerinde incelenmesini, hasta mahpus Fevzi Fidan’ın tedavisinin bir an önce yapılması için gereken adımların atılmasını arz ve talep ederim.”

 

Ebru Günay aynı zamanda Fevzi Fidan’ın durumunu da anlatarak, Mecliste Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

“Elazığ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahpus Fevzi Fidan’ın ailesi cezaevinde mahpusun yaşadığı hak ihlallerini tarafıma iletmiştir. Mahpus ve ailesinin beyanlarına göre;

  • Mehmet Fevzi Fidan’ın sırtında kist vardır ve bu nedenle yürümekte bile zorlanmaktadır.
  • Gözleri iyi göremeyen Fidan yaşamını tek başına idame ettiremeyecek bir duruma gelmiştir.
  • Gerekli tedavisi yapılmayan Fidan’ın sağlık durumu her geçen gün kötüleşmektedir.

Bu bağlamda;

  • Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta mahpus Fevzi Fidan’ın tedavisinin yapılmadığı bilginiz dâhilinde midir?
  • Fevzi Fidan’ın hastalıkları şu an ne aşamadadır?
  • Tedavi edilmediği için sırtındaki kist kötüleşen ve artık yürümekte zorluk çeken bunun dışında gözleri iyi göremeyen Fevzi Fidan’ın tedavilerinin bir an önce yapılması için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ