Mardin Roj

Halka rağmen Küçük Mardin’de yıkım başladı

Halka rağmen Küçük Mardin’de yıkım başladı
  • 18 Şubat 2021

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kadifekale Mahallesi’nde “kentsel dönüşüm” adı altında halkın evleri yıkılıyor.

İzmir’in merkezi Konak’a 10 dakika mesafede olan Kadifekale’de köylerinden göç etmek zorunda kalan Mardinli Kürt aileleri yoğun olarak yaşıyor. Mardinlilerin yoğunluğundan dolayı mahalleye “Küçük Mardin” deniliyor.

 

Rûdaw Ankara Temsilcisi Şevket Herki, bir milyondan fazla Kürt’ün yaşadığı İzmir’i ziyaret ederek halkın şikayetlerini dinledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010-2012 yılları arasında başlatılan kamulaştırma sonucu mahallenin büyük çoğunluğu yıkılmıştı. Ancak geriye kalan Kürtler durumlarından memnun olduğunu ve evlerini terk etmek istemediklerini söylüyor.

Kadifakale’deki Kürtler kuşkulu

Kürtler Belediye’nin yaklaşımı ile ilgili kuşku duyuyor. İstimlak edilecek evlerinin karşılığı olarak düşük bir ücret verileceğini ve projenin amacının kendilerinin dağıtılması olduğunu düşünüyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında Kadifakale’nin “kentsel dönüşüm” projesi kapsamına alınmasına karar vermişti. Evlerin büyük bölümünün yıkıldığı Kadifakale’de yıkım çalışmaları bir yıldır Covid-19 salgını nedeniyle durdurulmuştu.

Daha önce evlerini terk ederek memleketlerinden göç eden Kadifekale’deki Kürtler çaresiz bir şekilde sorunlarına bir çözüm bulunmasını istiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ