Mardin Roj

Halk su bulamazken kayyımın daire başkanı köyüne kaçak hat çekti

Halk su bulamazken kayyımın daire başkanı köyüne kaçak hat çekti
  • 26 Ağustos 2021

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Su ve Kanal İşletme Daire Başkanı olan Halil Ceviz’in yaşanan kesintilerden kaynaklı kent halkı su sorunu yaşarken, kendi köyüne kaçak su hattı çektiği ortaya çıktı. 

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) kontrolünde olan içme suyu ve içme suyu isale (aktarma) hatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle kent halkı sık sık yaşanan su kesintileri boğuşur halde. Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinin su ihtiyacının karşılandığı Beyazsu isale hattında Nisan ayından bu yana en az 6 defa arıza meydana geldi. Bu yüzden her iki ilçe bazen 10 günü aşkın su kesintileri yaşandı.
Kentin su ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı sondaj kuyularında da benzer sorunlar sözkonusu. MARSU aktarma hatlarını onarmak yerine yeni su kuyuları açtı. Mevcut 48 adet kuyuya ek olarak Şubat 2020’de yapılan 4 milyon 475 bin TL’lik ihale ile 12 yeni kuyu daha açan MARSU, kuyuların üçünü zaten üç su kuyusunun bulunduğu Artuklu ilçesine bağlı Sultanköy’de açtı. Fakat buradaki isale hattı onarılmadığı için bu kuyulardan çıkarılan su kente taşınamadı.
ÖZEL HAT ÇEKTİ
Yaşananlar nedeniyle Artuklu ve Kızıltepe ilçeleri sakinleri sık sık susuzlukla karşı karşıya kalırken, AKP Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel’in yakını olan Su ve Kanal İşletme Daire Başkanı Halil Ceviz’in daha önce su sorunu yaşanan köyü Babilcewz’e (Cevizpınar) kaçak hat çekerek su taşıdığı ortaya çıktı.
Ceviz’in belediyeye ait boruları kullanarak çektiği bu kaçak hat, çevredeki diğer köylerin sakinlerince fark edildi. Köylülerin durumu belediyeye bildirmesi üzerine Daire Başkanı Ceviz hakkında disiplin soruşturması başlatılacağı öğrenildi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ