Halit Oral’ın ailesinden tutuklulara destek

Halit Oral’ın ailesinden tutuklulara destek
  • 12 Şubat 2021 08:46 | Son Güncellenme: 12 Şubat 2021 08:47

Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosuna karşı Maraş Cezaevi’nde “Güneşimizi Karartamazsınız” eylemi başlatan Halit Oral’ın  ailesi, tecridin kaldırılması için açlık grevinde olan tutukluların yanında olduklarını belirtti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998 yılında Suriye’den çıkarılarak, 15 Şubat 1999’da Uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye getirilmesinin 21’inci yılı geride kalıyor. Öcalan’ın Suriye’den çıkarılması tarihe “9 Ekim Komplosu” olarak geçerken, bölgede başlayarak, dünyanın farklı kentlerine yayılan eylemler, 8 Ekim’i 9 Ekim’e bağlayan gece saat 03.00 sıralarında Maraş Cezaevinde Mehmet Halit Oral’ın bedenini ateşe vermesi ile farklı bir boyuta evirildi. Halit Oral’ın bu eylemini, “Güneşimizi Karartamazsınız” diyen cezaevinde ve dışarıda 70’i aşkın kişi takip etti. PKK Lideri Öcalan’ın çağrısı ile her ne kadar 1998 yılında eylemler dursa da, 15 Şubat 1999’da Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilmesi ve 2007’de İmralı Cezaevi’nden gelen zehirlenme haberiyle devam eden “Güneşimizi Karartamazsınız” eylemlerinde 24 kişi hayatını kaybetti.
“Güneşimizi Karartamazsınız” eylemlerinin ilk fitilini ateşleyen Halit Oral, PKK Lideri Öcalan’a hitaben geride bıraktığı mesajında, “Kuşkusuz eylemim TC’ye geri adım attırmayacaktır. Ama şunu çok iyi görecekler ki, size gelecek en ufak bir zararda, tüm halkımız dünyayı başlarına zindan edecektir. Çünkü, eğer bugün bu dünyada bizden bahsediliyorsa ve bizleri bir şey sayıyorlarsa, tamamıyla sizin büyük emek ve çabalarınızın sonucudur. Yani sizin için ne yaparsak yapalım, kutsal emeğinizin ve çabalarınızın hakkını ödeyemeyiz. Değerli Başkanım, Ben partiye, Başkan Apo’ya, şehitlere ve halkıma ölümüne bağlıyım. Partiden, yoldaşlarımdan ve halkımdan tek bir isteğim var; Başkanımızın güvenliğidir. Çünkü siz var oldukça Kürdistan halkı zaferi yakalayacaktır” ifadelerini kullandı.
‘TECRİT SONA ERSİN’
Halit Oral’ı anlatan annesi Şemse Oral (73), kendilerinin o süreçte görüşmeye gitmeye hazırlanırken haberin geldiğini belirtti. Halit Oral’ın koğuş arkadaşı Adil Erkek’in yaşananları kendilerine anlattığını belirten anne Oral, “Halit eylemden önce kimseye bir şey belli etmiyor. O gün koğuş arkadaşları ile fotoğraf çektirmek istiyor. O gün yeni kıyafetlerini giyiyor, tıraşını oluyor” diye aktardı. Halit’in halkını kendine dert ettiğini belirten Anne Oral, “Dile çok önem veriyordu. Kürtçenin gelişmesini her yerde Kürtçe konuşulmasını istiyordu” dedi. Halit’in başlattığı eylemin bugün halen cezaevlerinde devam ettiğini belirten anne Oral, cezaevlerindeki açlık grevine ses verilmesini isteyerek, “Halit’in başlattığı eylem dünyaya yayıldı. Halit ilk oldu ama son olmadı. Bugün hala cezaevlerinde devam ediyor. O yüzden bu tecrit bir an önce sona ersin” ifadelerini kullandı.
‘HEPİMİZ ONLARLA BİRLİKTEYİZ’
Ağabeyi Fahrettin Oral, eylemine tüm dünyanın tanık olduğunu belirterek, “Çocuk ile çocuk, bebek ile bebek, kadın ile kadındı. Kendi ayakları üzerinde, özgürdü” diye anlattı. Halit’in Kürt halkının birliğini istediğini belirten Ağabey Oral, “Cegerxwîn’in ‘em nebin yek. Em ê herin yek bi yek’ sözü her zaman dilindeydi” diye belirtti. Halit’in gerçekleştirdiği eylemle bir isyan başlattığını belirten Ağabey Oral, eylemin daha sonra cezaevleri başta olmak üzere dünyanın farklı yerine yayıldığını dile getirerek, kendilerinin başlarının dik olduğunu söyledi. Bugün de cezaevlerine PKK Lideri Öcalan’a dönük tecride karşı açlık grevlerinin olduğun kaydeden Ağabey Oral, “Tecridi protesto ediyor, lanetliyoruz. Cezaevlerindeki işkencenin bir an önce sona ermesini istiyoruz. Halit’in ve ailesinin selamlarını tüm cezaevlerine gönderiyoruz. Bilsinler ki; hepimiz onlarla birlikteyiz. Onlara başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ