Halen görev başında: Kayyımın 40 milyonluk usulsüzlüğü daha tespit edildi

Halen görev başında: Kayyımın 40 milyonluk usulsüzlüğü daha tespit edildi
  • 10 Haziran 2022 12:35

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı Mustafa Yaman dönemine dair 40 milyonluk yeni usulsüzlük tespit edildi. Tüm usulsüzlüklere rağmen Yaman halen Mülkiye Müfettişi olarak görev yapıyor.

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından ilk olarak 17 Kasım 2016’da kayyım atanan ve halen kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, yeni usulsüzlük ve yolsuzluklar ortak çıktı. Görevden alınarak merkeze çekilen Mardin Valisi ve kayyım Mustafa Yaman döneminde yapılan yolsuzluklara dair başlatılan soruşturmalara yenileri eklendi. Başlatılan soruşturmaların bir kısmı davaya dönüşürken, kimi soruşturmalar ise halen devam ediyor.

 

40 MİLYONLUK FAZLA ÖDEME

 

Devam eden incelemeler ve soruşturmalar kapsamında elde edilen belgelerde, kayyım yönetiminin milyonlarca lira değerindeki ödemeleri yapılmayan işlere aktardığı tespit edildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen yol çalışmalarına dair belgelerde, kayyım yönetiminin milyonlarca lira değerinde ödemeyi yapılmamış işleri yapılmış gibi gösterdiği ortaya çıktı. “Mardin Muhtelif Kırsal Mahalle Yollarının Yapım İşi” adı altında, dosyalarda belirtilen işin yüzde 30’luk kısmının yapılmamasına rağmen yapılmış gibi gösterildiği belirtildi. İşin verildiği firmaya bu kapsamda 20 milyon 227 bin 545 TL fazla ödeme yapıldığı tespitine yer verildi.

 

Yine Artuklu, Mazıdağı, Kızıltepe, Yeşilli, Nusaybin ve Midyat ilçelerindeki kırsal yolara dair bir başka yol yapım işinde de yapıldığı iddia edilen yolların yarıdan fazlasının tamamlanmadığına dikkat çekilerek, toplamda 19 milyon 796 bin 757 TL değerinde fazla ödeme yapıldığına yer verildi.

 

BİR YAPIP 3 GÖSTERMİŞLER

 

Söz konusu işlerle ilgili tespitlerde, 100 metre olarak belirtilen menfezin 56 metre olarak yapıldığı, 293 metreküp olarak yapıldığı belirtilen hendeğin 103 metreküp yapıldığı, 115 bin metreküp kazı yapılmadığı belirtilmesine rağmen 42 bin metreküp kazı yapıldığı, 780 metre kutu menfez olarak gösterilen menfezin 444 metre yapıldığı, bitmiş gibi gösterilen yolların bitirilmeden ödemelerinin yapıldığına yer verildi.

 

YAMAN’A DOKUNULMADI

 

Başlatılan soruşturmalar kapsamında onlarca kişi hakkında soruşturmalar devam ederken, en son dönemin kayyımı Mustafa Yaman hakkında da 36 ayrı ihalede 542 milyon TL değerinde “kamu zararı” oluştuğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmesine rağmen halen “Vali-Mülkiye Müfettişi” olarak görev yapan Yaman’a bu güne kadar dokunulmadı.  (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ