Mardin Roj

HAK-İŞ 1 Mayıs’ta Mardin’de cılız seslerle güvence talep etti

HAK-İŞ 1 Mayıs’ta Mardin’de cılız seslerle güvence talep etti
  • 30 Nisan 2021
1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Mardin’de basın açıklaması yapan HAK-İŞ Konfederasyonu, üücretlerine asgari ücretin yetersiz olduğunu belirterek tepki gösterdi.

HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, yaptığı açıklamada, HAK-İŞ olarak, 1 Mayıs’ta örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini, ücretlerin ve asgari ücretin yükseltilmesini istediklerini söyledi.

 

HAK İŞ’TEN KADRO TALEBİ

 

Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını ve sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini istediklerini belirten Cihan, başta KİT’ler olmak üzere, tüm kamu kuruluşlarındaki şirketlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini talep ettiklerini ifade etti.

 

ADALET, REFAH VE GÜVENCE ÇAĞRISI

 

Adaleti, refahı ve güvenceyi sağlayan kamu TİS istediklerini vurgulayan Cihan, ücretlerdeki vergi dilimlerinin yüzde 20’de sabitlenmesini, herkes için düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istediklerini ifade etti.

 

DAHA FAZLA İŞ VE GELİR İSTEDİLER

 

Covid-19 salgınının tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını talep eden Cihan, daha fazla iş ve gelir güvencesi ve iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha fazla yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getirdi.

 

ASGARİ ÜCRETİ İNSAN ONURUNA YAKIŞMALI

 

Cihan, Asgari ücretin insan onuruna yakışır olması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye için 1 Mayıs’ta yine meydanlardayız HAK-İŞ olarak, bu 1 Mayıs’ta, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesini istediklerini kaydetti.

 

ÜCRETLER YETERSİZ

 

HAK İş Mardin İl Başkanı Cihan, “Başta KİT’ler olmak üzere, tüm kamu kuruluşlarındaki şirketlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz. Adaleti, refahı ve güvenceyi sağlayan Kamu TİS istiyoruz. Ücretlerdeki vergi dilimlerinin yüzde 20’de sabitlenmesini istiyoruz. Herkes için düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz. Mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının tam çözümünü istiyoruz. Covid-19 salgınının tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz. Tüm emekçilerimiz için daha fazla iş ve gelir güvencesi istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin daha fazla yaygınlaştırılmasını istiyoruz” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ