Mardin Roj

Haber takibi yapan 5’i gazeteci 8 kişiye beraat

Haber takibi yapan 5’i gazeteci 8 kişiye beraat
  • 20 Ekim 2021
Mardin’de kayyım eylemlerini takip ettikleri sırada gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 5’i gazeteci 8 kişi hakkında mahkeme beraat kararı verdi.
Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin Mardin’de 20 Ağustos 2019’da düzenlenen protestoya yapılan müdahale sonucu gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak ile Mehmet Ete, Hamza Ete ve Selim Şimdi gözaltına alınarak, 7 gün sonra serbest bırakılmıştı. Haklarında “örgüt üyeliği” iddiası ile yürütülen soruşturmada “takipsizlik” verilen 8 kişiye “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Mehmet Selim Şimdi ve Ahmet Kanbal hazır bulunurken, diğer isimler katılmadı. Duruşmada avukatlar da hazır bulundu.
Savcılık 8 ismin beraatına dönük mütalaasını açıklarken, yargılanan isimlere söz hakkı verildi. Ardından avukatlar esasa ilişkin savunma yaptı.
Avukat Erdal Kuzu, “Mütalaa katılmakla beraber; müvekkiller gözaltına alındığı sırada üzerlerinde bulunan materyaller de gazeteci olduklarının kanıtıdır. Dünyanın her yerinde seçilmiş bir belediye başkanının yerine atanmış bir memurun kayyım olarak görevlendirilmesi haber değeri taşır. Müvekkiller de bu anlamda kamuoyunu bilgilendirmek adına olay yerinde bulunmuş, halkın haber alma hakkını savunmuştur” dedi.
Avukat Kenan Anğay, önceki savunmalarını tekrarlarken, avukat Necat Çıray da önceki savunmalarını tekrarlayarak beraat yönündeki mütalaaya katıldığını ifade etti.
Resul Tamur, müvekkillerinin gazetecilik faaliyeti kapsamında olay yerinde olduğunu belirterek, mütalaa kapsamında beraat kararı verilmesini istedi.
Ardından kısa bir ara veren mahkeme 8 isim hakkında beraat kararı verdi.
Mahkeme, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ