Günay: İktidar kimyasal kullanımına dair derhal açıklama yapmalı

Günay: İktidar kimyasal kullanımına dair derhal açıklama yapmalı
  • 20 Ekim 2022 13:03
Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarına tepki gösteren HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Kimyasal kullanmak toplum vicdanında da uluslararası hukukta da tarih karşısında da insanlığa karşı işlenmiş suçtur. İktidarı derhal açıklama yapmaya ve bu suç pratiğinden vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin ağır bir yönetim krizinden geçtiğini dile getiren Günay, “Demokrasi askıya alınmış, adalet adına hiçbir şeyin bırakılmadığı, temel hak ve özgürlüklerin her gün saldırıya uğradığı, yoksulluğun insanları intiharın eşiğine getirdiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Gençler yurtsuz, kadınlar her türlü saldırıya maruz bırakılıyor. AKP-MHP iktidarı adeta bir savaş iktidarı haline gelmiş durumdadır. Hem içeride hem dışarıda savaş politikaları iktidarın kendini ayakta tutmak için kullandığı argümana dönüştürülmüştür” dedi.
‘İNKARCI AKLIN İLK İŞİ TECRİT’ 
Kürt sorununu çözümsüz bırakan inkârcı aklın Kürt’ün varlığına hem içeride hem dışarıda savaş açtığını ifade eden Günay, “Bu düşmanca siyaset, esasen İmralı tecrit sistemi ile başlatıldı. Sayın Öcalan çözüm ve barış için yıllarca çözüm önerileri geliştirdi, bu önerilerini hem kamuoyuna hem de İmralı görüşmeleri sürecinde ilgili muhataplara sundu. Büyük halklar barışını sağlayacak, Türkiye’yi demokratikleştirecek ve Kürt sorunu çözecek bu görüşler, şimdi iktidar tarafından derin bir tecride alınmış durumdadır. Savaş siyasetinin sürdürülmesi için, inkar siyasetinin devam ettirilmesi için, AKP-MHP iktidarının faşizmi kurumsallaştırmak için, yaptıkları ilk iş Sayın Öcalan’ın tecrit edilmesi oldu” diye konuştu.
İMRALI BAŞVURUSU
Tecride karşı kesintisiz bir şekilde mücadele halinde olduklarını ifade eden Günay, şunları söyledi: “Gemlik Yürüyüşü esasen çözümün yolunu göstermek için gerçekleşti. 9 Ekim komplosunu bu yüzden halkımızla beraber protesto ettik. Bu çerçevede sürdürülen savaş siyasetine karşı çözümü tartışmak, Kürt sorununun demokratik çözümünü gündemleştirmek için eş başkanlarımız Pervin Buldan ve Mithat Sancar, MYK üyemiz Ömer Öcalan ve benim de içinde bulunduğum heyet, bugün itibarıyla İmralı Adası’na bir ziyaret talebi ile Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptık. Başvurumuza olumlu cevap verilmesi için Adalet Bakanlığına buradan çağrımızı yeniliyoruz. Çünkü herkesin bildiği üzere İmralı’da Sayın Öcalan ile görüşme ve diyalog kanallarının açıldığı dönemler, Türkiye’de Kürt sorunun barışçıl çözümünün tartışılabildiği ve demokrasi kültürünün yükseldiği dönemlerdir.
AMASRA KATLİAMI
Ne yazık ki insanın ve yaşamın değerinin hızla azaldığı bir ülke gerçekliği içindeyiz. Emeği ile var olmanın, insanca çalışmanın hor görüldüğü bir dönemdeyiz. Bartın Amasra bunun son örneğidir. Maden ocağında emeğiyle geçinen, evine ekmek götürmeye çalışan, alın teriyle yaşamını sürdüren 41 işçi ve emekçiyi kaybettik. Maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifa dileklerimizi tekrardan iletiyoruz. Yaşanılan acı kayıplar emeğin özgürleştiği, insanların açlık ile ölüm arasında seçime zorlanmadıkları, kaynakların ranta değil halka ve emekçiye aktarıldığı bir ülke yaratma mücadelemizin gerekçesidir.
İHMAL NASIL OLDU?
Enerji Bakanı, madendeki patlamanın neden gerçekleştiğini Meclis’te yaptığı konuşmada açıklayamasa da, patlamada hayatını kaybeden bir işçinin yakını ‘Kardeşim 10 gün önce ‘burada gaz kaçağı var, bizi patlatacaklar’ demiş. Nasıl ihmal oldu?’ diyerek patlamanın nedenini açıkça söylüyor. Evet, biz de soruyoruz! Nasıl ihmal oldu? İşte açık açık gaz kaçağı var, patlama olacak denmiş… Daha ne denmeliydi? Kim duyacak bu işçilerin sesini? İktidarın küçük ortağı da ‘Amasra’yı konuşurken 8 yıl önceki Soma felaketini hatırlatmak maksatlıdır, hastalıklı bir yaklaşımdır’ diyor. Bizim maksadımız açık, bütün bu ölümler arasında sizin kurduğunuz rant düzenine işaret ediyoruz, ihmaller zincirine işaret ediyoruz, sorumluluğunuzu gösteriyoruz. Maksadını aşan sizsiniz, hastalıklı yaklaşım da sizindir. Tam tersine Soma’yı hatırlamamak suçtur. Sadece Soma değil, cinayet gibi gelen her kazayı, her faciayı hatırlatacağız, unutturmayacağız. Ortada sistematik işçi kırımına dönüşmüş, iş cinayetleri var ve bunun sorumlusu da cinayetlere ‘fıtrat’ ve ‘aman ha önceki ölümleri hatırlamayın, hatırlatmayın’ diyen iktidar ve ortağıdır!  Sizin kâr planlarınız, sömürü planlarınız başkasının hayatı söz olduğunda ‘kader’ oluyor. Halkın aklı, duyguları ve hayatları ile oynamaktan vazgeçin.
BAKANLARIN GÜLÜŞMELERİ DE Mİ KADER?
Maden ocağına dair her gün başka detaylar çıkıyor ve açık şekilde önlem alınmamış, ihmaller oluşmuş ve cinayet geliyorum demiş. İnsanlar daha can derdinde iken, haberleri yasaklayan, Amasra’ya girişler engelleyen, GBT’ler yapan siz değil misiniz? Cenazelerin başında iken bakanların kendi aralarındaki gülüşmeleri de mi kader? Emek düşmanı, işçi düşmanı bu iktidara karşı HDP olarak bizlerin mücadelesi Soma olmasın, Ermenek olmasın, Şirvan olmasın, Bartın olmasın, bir işçi daha ölmesin diyedir. Güvenceli ve insanca çalışmak istiyoruz diyenlerin sesine sahip çıkmaktır.
KUZEY VE DOĞU SURİYE
Halka ve insanlık değerlerine saldırılar her alanda sürüyor. Aralarındaki bütün çelişki ve çatışmalara rağmen egemen güçler Kürtlere ve bölge halklarının özgürlük talebine yönelik saldırılarda tam bir konsensüs var ve bu da sınır tanımadan her alanda devam ediyor. 100 yıllık Kürt inkarını esas alan ve hatta ileriye taşıyan AKP rejimi, Kuzey Doğu Suriye’deki Kürt varlığını tehdit olarak gördü ve 2018 yılından itibaren bölgeye yönelik işgal ve saldırı harekatları başlattı. İşgal edilen bölgelerin başında Efrîn geliyor. Esasen Kürtlere karşı mücadele anlamına gelen işgal saldırıları iktidar tarafından ‘terörle mücadele’, ‘sınırlarımızda terör koridoru istemiyoruz’, ‘güvenli bölge’ argümanlarıyla ambalajlandı ve dünyaya sunuldu. Meselenin böyle olmadığını dünya alem biliyor, hatta iktidarın pek çok yetkilisi asıl sorunun Kürtlerin varlığı olduğunu farklı tarihlerde yaptıkları pek çok açıklama ile dile getirdiler. En son bu kervana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı da dahil oldu.
EFRÎN İŞGALİ
İktidarın Suriye Kürtlerine karşı başlattığı savaş bölgeyi tam bataklığa sürükledi. Suriye’de Türkiye’nin denetiminde bulunan her yer tam bir suç ve çete cennetine dönüşmüş durumda. Türkiye’nin müdahalesinden önce Efrîn’de barış ve huzur hakimdi. Halklar ve inançlar bir arada ve barış içinde demokratik bir yaşam inşa etmişti. Bu da hem Ortadoğu’da yeni bir yaşam modeli yarattı hem de dünya halkları için kronik sorunların çözümü için umut yeşertti. İşte Kürtlere yönelik düşmanlıkla başlatılan saldırılar bu yaşamı ve alternatif modeli hedef aldı. Efrîn işgal edildiğinde ilk olarak Kürtlere ait değerler hedef alındı, heykeller yıkıldı, Kürtçe eğitim veren kurumlar kapatıldı. Türkiye bölgeye tekçi eğitim sistemini taşıdı, PTT’yi taşıdı, memurlarını taşıdı. Yani tam bir asimilasyon seferberliği başlatıldı.
İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLENDİ
2018 tarihinden beri başta Efrîn olmak üzere işgal edilen bütün bölgelerde insan kaçırma, işkence, katliamlar, tecavüz, yağma, talan başta olmak üzere insanlığa karşı suç olarak tanımlanacak pek çok suç uluslararası kurumlar tarafından raporlaştırıldı. Bölgenin demografik yapısı değiştirildi, zenginlikleri talan edildi, zeytinlikleri yağmalandı. Bütün bunlar da iktidarın birlikte hareket ettiği adına ÖSO denilen çeteler eliyle yapıldı. Şimdi Türkiye’nin denetiminde ve gözetiminde Efrîn çeteler arası güç ve egemenlik savaşlarına sahne oluyor. BM tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen HTŞ İdlib’ten çıkarak, Efrîn’e girdi ve yine Türkiye’nin denetiminde olan bölgelerde cirit atıyor.
IŞİD’İ DİRİLTME ÇABALARI 
Esasen bu örgütlerin Kürtler nezdinde ve bizim açımızdan birbirinden farkı yok. Bu işgal saldırıları olduğu ilk gün dedik ki, bu saldırılar yenilgiye uğrayan IŞİD’i diriltme saldırılarıdır. Gerçek amaç sınıra yeniden IŞİD ve türevlerini yerleştirme projesidir. Söylediklerimiz bugün bir kez daha teyit edilmiştir. Türkiye’nin himayesinde olan HTŞ de onunla birlikte hareket eden gruplarda; ona karşı çıkar mücadelesi veren diğer gruplarda esasen IŞİD türevleridir. Buradan ilgili bütün çevreleri uyarıyoruz, Türkiye’nin saldırdığı bölgelerde IŞİD zihniyeti yeniden palazlanıyor ve sadece Kürtleri değil bütün bölgeyi ve insanlık değerlerini tehdit ediyor. Nasıl ki IŞİD aldığı bütün bölgesel desteklere rağmen yenilgiye uğradıysa, IŞİD’i yeniden diriltme çabaları da asla başarıya ulaşamayacaktır.
KİMYASAL SİLAH KULLANIMI
Bu suç pratiği sadece Efrîn ile sınırlı değil. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına aralıksız sürdürülen saldırılarda da iktidarın suç karnesi kabarıyor. Saldırılarda kimyasal kullanıldığına ilişkin bilgiler ve açıklamalar bir süredir gündemdeki yerini koruyordu. En son yayınlanan görüntüler, kimyasal saldırıların vahim boyutunu gözler önüne serdi. Kimyasal kullanmak toplum vicdanında da uluslararası hukuk nezdinde de, tarih karşısında da insanlığa karşı işlenmiş suçtur. İktidarı derhal açıklama yapmaya ve bu suç pratiğinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Kamuoyu bu vahim suç karşısında sessiz kalmamalı ve ilgili kurumlar, Kürdistan Bölge Yönetimi gerekli incelemeleri yapmalı ve bu suça ortak olmamalıdır.
ENKAZI CUMHURBAŞKANI SÖZCÜSÜ AÇIKLADI
AKP-MHP ittifakı rant, talan ve savaş politikalarıyla Türkiye ekonomisini bir enkaza çevirdi. Bu enkazın en son kanıtı bizatihi Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından itiraf edildi. Kalın, BOTAŞ’ın Rusya’ya olan borçlarının 2024 yılına ertelenmesi talebini ilettiklerini doğruladı. Bu itirafın ekonomi dünyasında adı örtük olarak moratoryum ilanıdır. Bu toprakların tarihinde moratoryum ilk olarak 1875 yılında çok özenip mehter marşı çaldığınız Osmanlı döneminde Sultan Abdulaziz tahttayken yaşandı. Çünkü o dönem Kırım Savaşı yaşanmıştı ve Osmanlı borçlarını çevirememeye başlamıştı. İkinci moratoryum AKP’lilerin her ağzını açtıklarında referans verdikleri Adnan Menderes döneminde oldu. 1958 yılında Türkiye, Menderes yönetiminde borçlarını ödeyemez hale geldi. O dönem Osmanlı’daki gibi dış savaş değil ama içeride büyük toplumsal ayrışma yaşanıyordu.
ERDOĞAN DÖNEMİNDE ÜÇÜNCÜ MOROTARYUM
2022 yılı itibariyle Tayyip Erdoğan yönetiminde üçüncü moratoryum sürecine tanıklık ediyoruz. Bugün hem Osmanlı hem Menderes döneminde yaşananlar AKP döneminde tekrarlanıyor. AKP-MHP ittifakı bir yandan Rojava’da diğer yandan Libya’da, Suriye’de savaş tamtamları çalıyor öte yandan ise içeride toplumla savaş halinde ve bütün bunlar ekonomik krizi derinleştiriyor. Bugün savaşın, hukuksuzluğun, tek adam ekonomisinin geldiği aşama büyük bir çöküştür ve ortada kocaman bir enkaz vardır. Bu enkazın üstüne oturup zenginleşen azınlık, altında kalıp yaşam mücadelesi veren halkın yüzde 99’u vardır. Enkazın üstünde duran Kur Korumalı Mevduat sistemine para yatıran zengin azınlık, sadece eylül ayında Hazine’den 9,3 milyar TL’yi hesabına geçirdi. Bu zengin azınlık toplamda 84,9 milyar TL’yi halkın olan hazineden kendi hesabına taş atmadan, kolu yorulmadan geçti. Enkazın üstüne oturan bankalar yüzde dört yüz kar ediyor. Enkazın üstünde çoklu maaş alanlar var. Ismarlama ihaleyle halkı sömürenler var.
25 MİLYON İNSAN AÇLIK SINIRI ALTINDA
Sadece geçtiğimiz gün meclise sunulan 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesine baktığımızda bile, enkazın üstünde oturanları görüyoruz. 2023 yılında gençlerden, işçilerden, yoksullardan kaynak saklayan AKP-MHP ittifakı tam 565 milyar TL faiz lobilerine, 468 milyar TL ise savaş baronlarına para aktarmayı planlıyor. Yani bu enkazdan faiz lobileriyle savaş baronları kazanıyor. Ama bir de enkazın altında kalan, yaşam mücadelesi veren milyonlar var. Bakın, enkazın altında olanlar 7 bin 300 TL açlık sınırıyla mücadele ediyor. Bugün Türkiye’de en az 25 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. Ama saraydakiler halkın açlığından lüks, yoksulluğundan şatafat devşirerek Saray hayatı sürüyor. Bu enkazı kaldırabilecek, enkazın altında yaşayan yoksulları, işçileri, gençleri feraha kavuşturacak tek güç HDP’dir. HDP’nin öncülüğünü ettiği üçüncü yol çözümü ve demokrasiyi inşa edecektir. Halklara kazandıracaktır.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ