Mardin Roj

Gülser Yıldırım hakkında yeni dava

Gülser Yıldırım hakkında yeni dava
  • 18 Şubat 2022 15:18
HDP’nin Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında açılan dava, daha önce yargılandığı dava dosyası ile birleştirildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın 2012 ile 2016 yılları arasında yapmış olduğu konuşmalar gerekçe gösterilerek hakkında hazırlanan 8 fezlekeye ilişkin açılan davanın 15’inci duruşması Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Yıldırım, tutulduğu bulunduğu Kandıra Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Yıldırım’ın avukatları ve ailesi duruşmada hazır bulundu.
Yapılan kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada Yıldırım hakkında Nusaybin’de 2015 yılında yaptığı bir konuşmadan dolayı yeni bir dava açıldığı ve dosyanın birleştirildiği belirtildi. “Gösteri Kanununa Muhalefet” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Organlarını aşağılamak” iddiasıyla açıldığı belirtilen davaya ilişkin savunma yapması istendi.
Suçlamaya dair konuşma metinlerini kendisine ulaştırılmasını isteyen Yıldırım, ek süre talebinde bulundu.
Ardından söz alan avukat Erdal Kuzu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) mevcut iddialar ile ilgili ihlal kararı verdiğini hatırlatarak, kararın bir örneğinin mahkemece istenmesini talep etti. Kuzu, savunmayı AİHM kararı ile ilgili değerlendirmenin ardından yapacaklarını belirtti. Avukat Azad Yıldırım da aynı iddialar ile ilgili Yıldırım hakkında Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir dava olduğuna dikkat çekerek, dosyanın istenmesi ve davanın mükerrer olup olmadığının incelenmesini talep etti.
Savcılık eksik hususların tamamlanması yönünde karar verilmesini istedi.
Tekrar söz alan Gülser Yıldırım ise, dosyaya ilişkin kendisine gönderilen fotoğrafların siyah çıktığını ve anlaşılır olmadıklarını ifade etti. Yıldırım, net fotoğrafların gönderilmesini isteyerek, “Ben ne konuştum ise bu halkın vekili olarak gerçekte olanları ifade ettim. Yapılan yargılama siyasi bir yargılamadır. Daha geniş savunmamı dosyayı inceledikten sonra yapacağım” dedi.
Mahkeme eksik hususların tamamlanması, dosyanın bir örneğinin Yıldırım’a gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 26 Mayıs’a erteledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ