Gözaltındaki DBP Eşbaşkanlarına Skandal Sorular

Gözaltındaki DBP Eşbaşkanlarına Skandal Sorular
  • 26 Aralık 2022 19:26
Günlerdir gözaltında tutulan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve 14 il eşbaşkana “DBP ne amaçla, kimler tarafından kurulmuştur, tüzüğü kimler tarafından oluşturulmuştur. Partiyle ilişkiniz ne zaman başlamıştır. Partinin kuruluş aşamasında Abdullah Öcalan’ın rolü nedir?” gibi sorular soruldu. 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 23 Aralık’ta gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Amed İl Eşbaşkanları Seval Gülmez ve Fahrettin Altun, Elîh İl Eşbaşkanları Burhan Eğlenti ve Rükiyete Onat Gönül, Riha İl Eşbaşkanları Rabia Aslan ve Hidayet Enmek, Dîlok İl Eşbaşkanları Ethem Ünal ve Zeliha Arslan, Şirnax İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, Mêrdîn İl Eşbaşkanları Şerafettin Aslan ve Süreyya Dündar, Agirî İl Eşbaşkanı Melik Özmüş, Wan İl Eşbaşkanları Şengül Polat ve Harun Okay’ın emniyette susma hakkının kullanmalarının ardından adliyeye sevk edildi.
Emniyet ifadelerinden susma hakkını kullanan eşbaşkanlara ise birbirinden ilginç sorular soruldu. DBP ile Halkın Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Tevgere Jinên Azad’ın (TJA) KCK talimatı sonrası kurulduğu konusuna odaklanan sorgu tutanaklarında “Firar” ve “Ezel” adlı gizli tanıklara ait olduğu öne sürülen ve söz konusu soruşturma kapsamında dinlenmeyen ancak eski olduğu belirtilen ifadelere yer verildi. “Firar” ve “Ezel” kod adlı gizli tanıkların, söz konusu parti ve örgütlerin KCK talimatıyla kurulduğu ve bu örgütlerin KCK’ye “kadro” yetiştirdiği öne sürülen ifadeleri sorgu tutanağındaki sorular arasında yer aldı.
‘DBP NE AMAÇLA KURULDU?’
İlk “Özgeçmişinizi anlatınız?” sorususun yer aldığı sorgu tutanağı, “Herhangi bir siyasi parti sendika, dernek ve benzeri bir kuruluşa üyeliğiniz var mı? Demokratik Bölgeler Partisindeki göreviniz nedir?” sorusuyla devam etti. Pasaportların bulunup bulunmadığı, yurtdışına seyahat yapılıp yapılmadığı, sosyal medya hesaplarının sorulduğu sorgu tutanağında, “DBP partisi ne amaçla, kimler tarafından oluşturulmuştur. Parti ile ilişkiniz ne zaman başlamıştır. Partinin kuruluş aşaması ve devam eden süreçteki faaliyetlerinde Abdullah Öcalan’ın rolü nedir. Açıklayınız?” sorusu yer aldı.
İMRALI GÖRÜŞMELERİ SORULDU
Çözüm sürecinde, süreçte aktif rol alması için İmralı Heyeti ile Abdullah Öcalan arasında yapılan görüşmede, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) iken isminin değiştirilerek Demokratik Bölgeler Partisi yapılması yönünde yapılan görüş alış-verişinin “görüşme notlarından” alıntılandığının sorgu tutanağında, “Abdullah Öcalan ile DBP arasındaki ilişkiyi açıklayınız?” sorusu yer aldı.
‘DBP’NİN TÜZÜĞÜNÜ KİMLER HAZIRLADI’
Anayasal denetimde olan ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir siyasi partinin tüzüğüne ilişkin soruşturma yetkisi bulunurken emniyet sorgu tutanağında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca onan DBP’nin tüzüğünün KCK sözleşmesiyle paralellik gösterdiği belirtilerek, “Parti tüzüğü ne şekilde kimler tarafından hazırlanmıştır?” sorusuna yer verildi.
Basında yer alan ve DBP, HDP, TJA’nın katıldığı ortak açıklamaların alıntılandığı ve DBP’nin DTK, HDP ve TJA ilişkinin ne olduğuna dair sorunun yer aldığı sorgu tutanağında, HDP’lilere yönelik soruşturmada, Kezban Kuday’ın avukat huzurunda alınmayan ve kendisine ait olmadığını belirttiği ifadeleri de sorgu tutanağında yer aldı.
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit uygulandığı yönündeki açıklama, eylem ve etkinlik ve sanal medya paylaşımlarının “örgütün hedefleri doğrultusunda olduğu” değerlendirilen sorgu tutanağında, “bu açıklamaların içeriklerinin, amacının detaylı olarak açıklanması” istendi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ