Gözaltında tutulan Adıyaman’ın soruşturmasında ‘gizlilik’ kararı

Gözaltında tutulan Adıyaman’ın soruşturmasında ‘gizlilik’ kararı
  • 3 Nisan 2023 17:04
Hezex’te 27 Mart’tan bu yana gözaltında tutulan ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenilen HPG’li Selim Adıyaman’ın soruşturmasında “gizlilik” kararı alındı. 
Şirnex’ın Hezex (İdil) ilçesinde bulunan Zergûza Banê bölgesinde silahlı bir grup tarafından şiddet uygulanarak alıkonulduğuna dair görüntüleri ortaya çıkan ve 27 Mart’ta askerlere teslim edildiği belirtilen HPG’li Selim Adıyaman (Harun Elbak), günlerdir gözaltında tutuluyor. Adıyaman’ın 27 Mart’tan bu yana Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda tutulduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Adıyaman, burada kötü muameleye maruz kaldı. Jandarma, Adıyaman için barodan herhangi bir avukat talep etmedi ve sadece aileye bilgi verdi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı ise, Adıyaman hakkında yürütülen soruşturmaya dair “gizlilik” kararı aldı.
GÖZALTILAR BAŞLADI
Öte yandan Adıyaman’ın şiddet uygulanarak alıkonulduğuna dair görüntülerin sanal medya hesaplarından paylaşılması sonrası, görüntülerde yer alan kişilerin evlerinin bulunduğu bölgeler askerler tarafından ablukaya alındı. Jandarma, sanal medyaya düşen görüntüleri çeken kişi ya da kişilerin peşine düştü. Zergûz bölgesinde çok sayıda kişi kayıt dışı bir şekilde gözaltına alındı, muhtarlar ve köylüler tehdit edildi. Görüntüleri çektiği iddiasıyla gözaltına alınan A.G., avukatların devreye girmesi üzerine ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Hakkında “soruşturmanın gizliliğinin ihlali” iddiasıyla işlem yapılan A.G., verdiği ifadede hayvanlarını otlatmak için çıktığı sırada tesadüfen olay yerinde olduğunu ve görüntüleri kendisinin çekmediğini belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ