Mardin Roj

Görme engelli baba 3 yıldır görüşüne gidemediği cezaevindeki çocuğunu görmek istiyor

Görme engelli baba 3 yıldır görüşüne gidemediği cezaevindeki çocuğunu görmek istiyor
  • 9 Eylül 2021 14:07
Midyat’ta yaşayan görme engelli İnzever Doğan, ikametgahına bin 50 kilometre uzağa sevk edilen tutuklu oğlunun görüşüne 3 yıldır gidemiyor. Hukukçulardan destek isteyen baba Doğan, oğlunun kendisine yakın bir cezaevine naklini istiyor.
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde 16 yaşındayken tutuklanan Ferhat Doğan’a, yargılandığı Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde de “patlayıcı madde bulundurmak”, “öldürmeye teşebbüs” gibi iddialarla 18 yıl hapis cezası verildi. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Doğan, kısa bir süre sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne, oradan da Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Doğan, son olarak 3 yıl önce ailenin yaşadığı Midyat’a bin 50 kilometre mesafede bulunan Kırıkkale Keskin T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
Annesini küçük yaşta kaybeden Doğan’ın babası İnzever Doğan da 5 yıl önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle görme yetisini kaybetti. Aile en son 3 yıl önce Osmaniye’de görüşebildiği Doğan ile Kırıkkale’ye gönderildiğinden bu yana görüşemedi.
TEK BAŞINA HÜCREDE
Aynı dönem tutuklanan oğlu Dilbirin’in kısa bir süre önce serbest kaldığını anlatan baba Doğan, Ferhat’ın görüşüne ise 3 yıla yakın bir süredir gidemediğini söyledi. Kırıkkale’nin uzak olması, tanıdığı kimsenin olmaması nedeniyle maddi ve manevi olarak zorluk çektiğini dile getiren baba Doğan, “Yabancı yerdir. Uzaktır. Otelde kalmak zorundayım. Araçla gitmek de zordur. Bu nedenlerle gidemiyorum” dedi. Bir yılı aşkın bir süre koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle zaten görüşlerin yapılamadığını hatırlatan baba Doğan, oğlunun tek başına hücrede tutulduğunu belirtti.
ELLERİNE DOKUNARAK GÖRÜŞ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Birilerinin yardım etmesiyle ancak 3 yıl önce görüşe gidebildiğini, zorluklar çektiğini vurgulayan baba Doğan, yaşadıklarının zulüm olduğunu ifade etti. Yaşadıklarının hiçbir inançta yerinin olmadığını sözlerine ekleyen baba Doğan, “Adalet herkese lazım. Bu adalet işi değil ki. İnsan insana bunu yapar mı?” diye sordu. Görüşe gitse de oğlunu gözleriyle göremediğini, ellerine dokunarak, hissederek, görüş gerçekleştirebildiğini dile getiren baba Doğan, şöyle devam etti: “İyice uzaklaştırdılar bizden. Ne yapacağız. O zaman çocuktu şimdi büyümüştür. Görüşe gitmek o yolculuğu yapmak da zor. Ama gidiyoruz ve gönlümüz rahatlıyor. İnan ki; uyumak istemiyorum. Zaten uyuyamıyorum. Uyku bana yok. Çıkıp cadde üzerinde duruyorum. Çok zordur. İnsan nasıl kaldırıyor bilmiyorum.”
‘YAKIN BİR CEZAEVİNE SEVK EDİLSİN’
Adalet talebini yineleyen Doğan, oğlunun Mardin’e ya da yakın bir kente sevk edilmesini istedi. Midyat’ta, Batman’da, Mardin’de de cezaevi olduğuna dikkati çeken Doğan, hukukçulardan ve yardımcı olabilecek duyarlı insanlara dayanışma çağrısında bulundu. Doğan, haftalık telefon görüşmesi dışında oğluyla bir teması olmadığını söyledi. Doğan’ın aynı dönem tutuklanan bir diğer oğlu Dilbirin ise kısa bir süre önce tahliye oldu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ