Görgün ve HPG’li Kahraman için yürüyüş: Bimre İxanet

Görgün ve HPG’li Kahraman için yürüyüş: Bimre İxanet
  • 11 Nisan 2023 17:44
Omerîya bölgesinde infaz şüphesi taşıyan bir şekilde öldürülen 8 çocuk babası Lokman Görgün ile HPG’li Musa Kahraman’ın taziyesi ziyaret edildi. Yüzlerce kişi taziye sonrası “Bimre ixanet” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi. 
Mêrdîn’in Omeriya (Ömeryan) bölgesinde bulunan Cinata kırsal mahallesinde “PKK’li” olduğu iddiasıyla askerler tarafından öldürülen 8 çocuk babası Lokman Görgün (53) ile HPG’li yeğeni Musa Kahraman’ın (Xebatkar/Çiyager) ailesine taziye ziyareti gerçekleştirildi. Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde aralarında HDP, DBP, Yeşil Sol Parti temsilcileri ile HDP eski milletvekili Gülser Yıldırım’ın da bulunduğu kitle Cinata kırsal mahallesinde kurulan taziyeye geçti. Kitleyi köy girişinde Görgün ile Kahraman’ın yakınları ve köy sakinleri, “Şehîd na mirin” ve “Ey şehîd xwina te erde namîne” sloganları eşliğinde karşıladı. Köy girişindeki karşılamanın ardından kitle taziye evine doğru yürüyüş gerçekleştirdi.
Yürüyüş sırasında PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine de sloganlar atan kitleyi taziye evinin girişinde toplanan kadınlar zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Sık sık sloganlar ile zılgıtların atıldığı taziyede özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.
 Taziye evindeki saygı duruşunun ardından konuşan HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Ali Yiğit, özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin tamamını andıklarını belirterek, ,özgürlük ve insanlık mücadelesine sahip çıkacaklarını söyledi. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin yükselttiği bayrağın yere düşmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Yiğit, bunu kendilerine borç olarak gördüklerini söyledi.
 ‘BİMRE ÎXANET’ SLOGANIYLA YÜRÜDÜLER
Ardından kitle mezar başında anma yapmak için taziye evinden çıkarak, yeniden yürüyüş gerçekleştirdi. “Bimre İxanet” sloganı eşliğinde çevre köylerden de gelenlerle birlikte yüzlerce kişi tarafından gerçekleştirilen yürüyüşün ardından mezar başında anma yapıldı. Mezar başında “Çerxa Şoreşe” marşı okunurken, ilk olarak Kahraman’ın annesi Türkan Kahraman söz aldı.
AİLELER: BAŞIMIZ DİK
Anne Kahraman, başının dik olduğunu, ağlamadığını belirterek, “Misafirlerin çoktur. Başın dik olsun. Annen ağlamıyor. Sana verdiğim sözü yerine getirdim. Benim başım diktir. Son damla kanıma kadar da senin yolunu takip edeceğim” dedi.
Görgün’ün eşi Fusuna Görgün de, başlarının dik olduğunu belirterek, “Yaşasın Başkan Apo, yaşasın dağlardaki gerilla. Kurdîstan’ın başı sağ olsun” dedi. Fusuna Görgün, eşinin ve Kahraman’ın ihanet sonucu öldürüldüğünü belirterek, tepkisini dile getirdi.
Görgün’ün oğlu Mehmet Görgün, babasının infaz edildiğini belirterek, hesap soracaklarını dile getirdi.
Görgün ve Kahraman’ın yakınları tepkilerini tek tek dile getirdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ