Mardin Roj

Görevden alınan Pekcan; başka firmaya 14 liraya verdiği dezenfektanı, bakanlığa 35 liraya verdi

Görevden alınan Pekcan; başka firmaya 14 liraya verdiği dezenfektanı, bakanlığa 35 liraya verdi
  • 27 Nisan 2021

Görevden alınan Ticaret Bakanı Pekcan’a ait olan Nanoksia şirketinin, Ticaret Bakanlığı’na litresi 35 liraya sattığı dezenfektanı, TGS Yer Hizmetleri’ne 14.35 liraya verdiği ortaya çıktı.

 

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait olan Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi’nin, Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra, Türk Hava Yolları’nın (THY) yüzde 50 ortak olduğu Turkish Ground Service (TGS) Yer Hizmetleri Anonim Şirketi’ne 217 bin TL’lik dezenfektan sattığı ortaya çıktı. TGS, dezenfektanın litresi için 14.35 TL ödedi. Oysa ki Pekcan’ın şirketi, dezenfektanın litresini Ticaret Bakanlığı’na 35 TL’ye pazarlamıştı. Bu, devletin ortak olduğu özel kuruluşa verdikleri fiyatın 2.5 katına tekabül ediyor. Bu arada bir litrelik dezenfektanın, ambalajı dahil 3 TL’ye mal edildiği belirtiliyor.

 

‘PRESTİJ İÇİN YÜKSEK İNDİRİM YAPILDI’

 

Nanoksia şirketiyle ilgili bilgilere her gün bir yenisi ekleniyor. Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre şirket dezenfektanı sadece Ticaret Bakanlığı’na satmadı. TGS Yer Hizmetleri Anonim Şirketi de Nanoksia’dan dezenfektan satın aldı. Bu satış işlemi Ocak 2021’de gerçekleşti. TGS, Nanoksia’dan litresi 14.35 liraya, toplam 217 bin TL’lik dezenfektan aldı. TGS yetkilileri, “Biz dezenfektanı bayi fiyatının altında aldık. Bir aracı firma ile değil, doğrudan şirketle muhatap olduk. Şirketler prestij için yüksek indirimler yapabiliyor” dedi.

 

Skandalın ardından Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, satış için “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun biçimde gerçekleştirilmiştir” ifadeleriyle söz konusu işlem itiraf edilmişti. Nanoksia’nın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan 1.4 milyon lira teşvik aldığı da ortaya çıkmış, istifa çağrılarına cevap vermeyen Ruhsar Pekcan, tepkiler sonrası görevden alınmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ