Girnavas Tepesi’nde defineci endişesi: Kazılar yapıldı, testi parçaları görüldü

Girnavas Tepesi’nde defineci endişesi: Kazılar yapıldı, testi parçaları görüldü
  • 13 Mart 2023 09:12

Nisêbîn’de kutsal olarak kabul edilen tarihi Girnavas Tepesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan kazılar, ilçe sakinlerini endişelendirdi. 

 

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde kutsal olarak kabul edilen ve koruma altında bulunan Girnavas Tepesi’nin kimi bölgelerinde, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından geçtiğimiz günlerde kazı yapıldı. Farklı noktalarda yapılan ve derin olmayan kazılarda kırık testi parçaları dikkat çekerken, kazının hangi amaçla yapıldığı ise anlaşılmadı. Bölgeyi ziyaret eden yurttaşların fark ettiği kazılara dair yapılan şikayetlere rağmen herhangi resmi bir açıklama yapılmadı.

 

“Cinler Tepesi” olarak da anılan höyükteki kazı yurttaşları endişelendirdi.

 

BİR TARİH YOK EDİLİYOR

 

İlçe sakinlerinden Alaaddin Aslan, Girnavas’ın ziyaret yeri olarak kabul edildiğini ve özellikle Çarşamba günleri yoğun ziyaretçi aldığını belirterek, “Tarihi bir yer burası ama gördüğünüz üzere sahipsiz bırakılıyor. Her tarafta çöp var. Misafirlerim gelmişti onlarla birlikte buraya geldik. Tepenin üzerinde biraz gezdim. Kazılan yerleri gördüm. Yeni kazılmış yerler. Bilinçli, noktaları belirleyerek kazmışlar. İnsanın canı yanıyor. Tarihi bir yer ve bu tarih viran ediliyor. Tarihin sahipsiz bırakılmasına üzüldüm açıkçası. Halkımızdan isteğimiz burayı korumalarıdır” diye belirtti.

 

ARAŞTIRMA YAPILMALI

 

Kazılan yerlerde kırılan testilere dikkat çeken Aslan, şöyle dedi: “Çok fazla kırık testi var. Nokta atışı yapılmış. Bilinen yerler. Cihazla mı aramışlar, başka bir şeyle mi aramışlar bilmiyorum. Ama görülüyor ki, kazılan yerlerde eşyalar çıkmış. Tarihi bir yer sonuçta. 90’lı yıllardan sonra buraya ilişkin bir araştırma da yapılmamış. Belki Girê Miraza (Göbeklitepe) gibi bir yerdir. Bu memleketin geçmişi, bu halkın geçmişi burası. Hangi din hâkim olmuşsa burası ziyaret olarak kullanılmış. Sadece bir dine bağlı değil. Bu nedenle buranın savunulması, araştırma yapılması gerekiyor.” (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ