Giragos Ermeni Kilisesi’nde 7 yıl sonra ilk ayin

Giragos Ermeni Kilisesi’nde 7 yıl sonra ilk ayin
  • 8 Mayıs 2022 22:24
Sur’da, sokağa çıkma yasakları döneminde tahrip edilen Surp Giragos Kilisesi’nde 7 yıl sonra ilk ayin yapıldı. 
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde büyük hasar gören ve 7 yıl sonra tekrar ibadete açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde ilk ayin yapıldı. Ermeni Cemaati’nin Ortadoğu’daki en büyük kilisesinde yıllar sonra yapılan ayine, yurt dışından ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden Ermeniler katıldı. Ayini Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan yönetti. Ayinde mumlar yakıldı, dilekler dilendi. Sonrasında çanların çalınmasıyla, koro halinde dualar okundu.
Mardin’in Derik ilçesindeki Ermeni Kilisesinin emanet edildiği Zekeriya Sabunci da ayine katıldı.
‘İNSANIN DİRİLİŞİ SEVGİYLE OLACAK’
Ayinde konuşan Maşalyan, bugünün kendileri için önemli bir gün olduğuna dikkati çekerek, “Bugün bu kilisenin dirilişine tanık oluyoruz. İbadete hazır hale getirdik. İstanbul’dan Anadolu’nun değişik yerlerinden gelen insanlarla dirilişini kutluyoruz. Eskiden Diyarbakır’da çok Ermeni vardı ama hayat hakkı bulamadıkları için göç ettiler. Tanrı diriliş işlerini gerçekleştiriyor. Ama insana ait dirilişi biz gerçekleştireceğiz. Bu da içerden, sevgiyle gerçekleşir. Tanrı kendi işini yapıyor, biz işimizi yapmıyoruz. Çözüm biziz. Bizim içimizde bir şeylerin dirilmesi lazım, bu topraklarda ve dünyanın her tarafında bir çatışmalar var. Bu insanın kendini kanıtlayamamasından kaynaklıdır. İnsanlığın dirilişi sevgiyle olacak. Sevgi yoksa yaşayan ölüleriz” dedi.
Konuşmaların ardından koro halinde dualar okunmaya devam edildi. Daha sonra kilisenin tekrar düzenlenmesinde rolü olanlara rozet verildi. Ayine katılanların vaftiz edilmesiyle ayin sona erdi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ