Mardin Roj

Gazetecilerin tutuklanması Mardin’de protesto edildi

Gazetecilerin tutuklanması Mardin’de protesto edildi
  • 16 Haziran 2022

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto ederek, “Hakikatlerin halka ulaşmasını engelleyemeyeceksiniz” dedi.

 

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasını protesto etti. KESK Mardin Şubelerinin bulunduğu binanın önünde gerçekleştirilen açıklamaya sivil toplum örgütü temsilcileriyle siyasi parti temsilcileri katıldı. “Özgür Basın Susturulamaz” pankartı açılan açıklamada metni platform adına Tarım Orkam Sen Şube Yöneticisi Yılmaz Zengin yaptı.

İktidarın savaş ve krizi gizleme kaygısıyla toplumun tüm kesimlerine saldırdığını belirten Zengin, özellikle basın mensupların saldırıların hedefi olduğunu söyledi. Kürt basın emekçilerinin geçmişten bu yana halkın haber alma hakkını, hak ihlallerini kamuoyuna duyurmayı ve haber pratikleri ile birçok toplumsal dava ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkartılması için mücadele verdiğini belirten Zengin, “Bugüne kadar işyerleri bombalanmış, sokak ortasında katledilmiş, tehdit edilmiş, tutuklanmış ve göz altılarla sindirilmek istemişlerdir. Ama Kürt basın emekçileri bu baskı ve tehditlerin hiçbirine boyun eğmemiş ve bu mücadeleden asla vazgeçmemişlerdir” dedi.

 ‘ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ’

İktidarın özgür basının nefesini kesmek ve halkın doğru haber alma hakkını engellemek için her türlü politikayı uygulamakta olduğunu belirten Zengin, “Bugün gazetecilerin yaptıkları TV programları iddiasıyla tutuklanması kanunilik ilkesinden uzak keyfi bir uygulamadır. Kürt basın emekçilerine yönelik bu gözaltı işlemleri, yargı tacizinin sürdürülmek istendiğini de göstermektedir.  Sık sık haber sitelerinin kapatılması yetmiyormuş gibi Dezenformasyon Yasasıyla özgür basını, muhalif basını susturmak isteyenlere sesleniyoruz hakikatlerin halka ulaşmasını engelleyemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Açıklama “Özgür Basın Susturulamaz” sloganı ve alkışlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ