Mardin Roj

Gazeteci Kanbal hakkında yeni soruşturma

Gazeteci Kanbal hakkında yeni soruşturma
  • 10 Mart 2022 21:31

MA muhabiri Ahmet Kanbal hakkında yaptığı haberler ve sanal medya paylaşımları gerekçesiyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla yeni soruşturma açıldı.

 

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir soruşturma açıldı. İfade işlemleri için Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılan Kanbal hakkında “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik” suçlaması ile soruşturma açıldığı belirtildi. Kanbal’ın MA’da yayınlanan haberlerinin yanı sıra sanal medya paylaşımları soruşturma konusu yapıldı.

 

Tecavüz faili uzman çavuşlara ilişkin haberler, kayyım dönemine dair kimi usulsüzlük haberleri, 15 Şubat gerekçesi ile yapılan ev baskınlarında Jandarmanın hayatını kaybeden bir şahsın evine baskın yapmasına dair haber ve Mardin Valiliği’nin Kürtçe tiyatro yasağına ilişkin yaptığı haberler yer aldı. Bunun yanı sıra Kanbal’ın sanal medya hesabından asker ve polisler tarafından öldürülen Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Hacı Lokman Birlik ve Suriyeli Ali El Hemdani’ye ilişkin paylaşımları da soruşturmaya dahil edildi. Kanbal’ın AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un artan döviz kurlarına dair “Devletin kendisine verdiği Türk Lirasını dövize yatırmak ahlaksızlıktır” şeklindeki açıklamasını eleştirdiği paylaşımı da suçlama konusu yapıldı.

 

İfadesinde paylaşımları ile haberlerinde suç unsurunun olmadığını belirten Kanbal, soruşturmanın bölgede muhalif gazetecilik yapması, yazılması istenilmeyenleri yazması nedeniyle hedef alınmasından dolayı başlatıldığını söyledi. Kanbal, Mardin Emniyeti tarafından hedef haline getirildiğini, özel olarak hazırlanan dosyanın savcılığın önüne konulduğunu belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ