Garnizon Komutanı 15 askere cinsel istismardan tutuklandı

Garnizon Komutanı 15 askere cinsel istismardan tutuklandı
  • 10 Ekim 2022 23:08

Sakarya Garnizon Komutanı Kurmay Albay Fahri Can Çağlar’ın 15 askeri cinsel istismara maruz bırakmaktan tutuklandığı ortaya çıktı. İstismara uğrayan askerlerin şikayetlerinden vazgeçmesi için baskıya maruz kaldığı öğrenildi.

 

Sakarya Garnizon Komutanı Kurmay Albay Fahri Can Çağlar’ın askerlere yönelik cinsel istismar iddiası ile tutuklandığı ortaya çıktı. Sakarya Ordu Evin’de görevli 15 askeri istismar ettiği iddia edilen Çağlar, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu 7 Ekim (Cuma) tarihinde tutuklandı. Hakkında gizlilik kararı alınan soruşturma 27 Mart 2022 tarihinde bir askerin Sakarya Polis Amirliği Karakolu’na giderek olaya dair tutanak tutturması ile başladı. Ancak bir hukukçu yüzbaşının şikayette bulunan askere “İftira derler sen de kanıt sunamazsın, somut bir şey yok” demesi üzerine şikayet sadece karakolda tutulan tutanak ile kaldı. Daha sonra olay ile ilgili ifadeye çağrılan askerin koktuğu için Savcılığa ifade vermeye gitmediği öğrenildi.

 

Çağlar’ın yakın dönemde istismar ettiği 3 asker, 30 Eylül tarihinde olayı bir komutanlarına anlattı. Devamında askerler savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu işleme alan savcılık, Ordu Evi’nde görevli diğer askerleri de ifadeye çağırdı. Bunun sonucunda 14 askerin istismara maruz kaldığı öğrenildi. Mart 2022 tarihinde istismar edilen asker ile 14 asker Çağlar’dan şikayetçi oldu. Toplanan deliller sonucu Çağlar önce gözaltına alındı, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Sakarya Cezaevi’ne gönderildi.

 

MAĞDUR YAKINLARINA BASKI

 

Telefon ile ulaştığı Mezopotamya Ajansı olayın mağduru askerlerin aileleri isimlerini güvenlik kaygısı ile açıklamayarak olayı doğruladı. Olayın ardından ordu içi tahkikat yapmak üzere Ege Garnizon Komutanlığı’ndan iki komutan görevlendirildi. Görevlendirilen komutanların askerleri şikayetlerinden vazgeçirmek için baskı uyguladığı da öğrenildi. Mağdur yakınları, baskı ile olayın üstünün örtülmesinden kaygılandıklarını dile getirdi. İstismara maruz kalan asker sayısının daha fazla olabileceği düşünülüyor.

 

HABERCİ ERİ İNTİHAR ETMİŞTİ

 

Ayrıca 2015 yılında Fahri Can Çağlar Binbaşı iken haberci eri Taha Yapar intihar etmişti. O dönem bu olayın da istismar ve örtbas sonucu olabileceği iddia edilmişti.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ