Garibe’nin Direnişi tabloya yansıtıldı

Garibe’nin Direnişi tabloya yansıtıldı
  • 17 Ocak 2022 17:23 | Son Güncellenme: 17 Ocak 2022 17:24

Sanatçı Aslı Filiz’in tuvale dökerek, Garibe Gezer’in Direnişi ismini verdiği tablosu Mezopotamya Renkleri isimli sergide yerini aldı. 

 

Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletindeki ‘Kulturhof Itzehoe’de 1 Nisan tarihine kadar ‘Mezopotamya Renkleri’ adı ile açık olacak sergide Ressam Aslı Filiz’in hazırladığı tablolar sergilenecek.

Aslı Filiz’in Garibe Gezer’in Direnişi isimli çalışması

Filiz’in Eli Belinde Kilim Motifi, Gılgamış, 4 Kadın 4 Toprak, Musa Anter, Zerdüştçülük, Şamanizm, Dersim’in Kayıp Kızları, Garibe Gezer’in Direnişi adlı çalışmalarının yer aldığı sergiye önemli isimler katıldı. Garibe Gezer’in Direnişi isimli çalışma Kandıra 1 Nolu cezaevinde cinsel saldırıya uğradıktan sonra şüpheli şekilde hayatını kaybeden tutuklu Garibe Gezer’in hikayesini konu alıyor.

Yeni Yaşam Gazetesi, Garibe Gezer’in hikayesini henüz hayatta iken Garibe’nin Direnişi manşeti ile vermişti.

Sergi açılışında konuşan Filiz, “Genelde Mezopotamya tarihini, özelde Kürt tarihini ve mitolojisini çalıştım. Umuyorum yapmış olduğum sanatsal çalışmalarımın renkleri ile sizlere sevinçleri, hüzünleri, katliamları ve direnişleri yansıtabilmişimdir’ dedi.

ELDE EDİLEN GELİR GARİBE GEZER’İN AİLESİNE VERİLECEK

Filiz, “Garibe Gezer’in Direnişi” adlı sanatsal çalışmasından gelecek olan geliri Garibe’nin ailesine hediye etmek istediğini belirtti.

Sergi açılışında soprano Leman Stehn gitar ve dengbej Hozan Benav saz eşliğinde direniş şarkıları sundular.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ